رشد قیمت مقاطع فولادی در بازار آزاد

تاریخ ارسال : 05 مارس 2014 ساعت : 6:01 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

بازار فولاد روز گذشته را تحت تاثیر افزایش نرخ ارز، با نرخ‌های صعودی آغاز کرد و به پایان رساند. پس از آنکه از چهارشنبه هفته قبل قیمت‌ها از مسیر رو به رشد چند روزه خود عقب‌نشینی کرد و روند نزولی را تا روز یکشنبه هفته جاری ادامه داد، از روز دوشنبه تحت تاثیر التهاب بازارهای موازی ارز و طلا که بخشی از آن ناشی از تنش‌ در اوکراین بود قرار گرفت و دوباره به مسیر صعودی بازگشت.

lole
به این ترتیب روز سه شنبه علاوه بر اینکه محصولات فولادی وارداتی به کشور مانند کلاف ساده میلگرد چینی و روسی در هر کیلو 10 تومان افزایش قیمت یافتند، تولیدات داخلی فولاد هم اعم از انواع سایزهای میلگرد و تیرآهن‌های ذوبی با رشد قیمت روبه‌رو شدند.
معامله‌گران بازار معتقدند تا پایان هفته جاری روند قیمت‌ها کماکان در دامنه‌ای هرچند محدود صعودی خواهد بود؛ چراکه اهم خریدها از بازار و بورس کالا تا چهارشنبه این هفته صورت خواهد گرفت و از نیمه دوم اسفندماه به بعد حجم معاملات انباری خریداران به علت اعمال محدودیت‌های ترافیکی جاده‌ها که حمل و نقل محموله‌های آهن را با مشکل مواجه می‌کند کاهش خواهد یافت، مضاف بر اینکه عرضه‌های تناژ سنگین رینگ فولاد نیز که غالبا از سوی فولاد خوزستان و ذوب‌آهن اصفهان صورت می‌گیرد، بنا به اطلاعیه‌های عرضه بورس کالا تا چهارشنبه این هفته خواهد بود نه دو هفته پایانی این ماه.
از سوی دیگر برخی دیگر از فعالان بازار می‌گویند، تعدادی از شرکت‌های بزرگ نوردی در هفته گذشته با پیش فروش بارهای خود در تناژهای بالا از روز شنبه  این هفته اقدام به کاهش قیمت محصولات خود به صورت موقت کردند تا بتوانند شمش مورد نیاز خود را در بازار با قیمت‌های پایین‌تر خرید کنند و دوباره قیمت‌ محصولات تولیدی خود را به سمت بالا اصلاح کنند، بنابراین افزایش قیمت مقاطع از روز دوشنبه به بعد، از این منظر نیز قابل بررسی است.
روز گذشته در بورس کالا نیز فولاد خوزستان دو محصول سلف خود را با قیمت‌های رقابتی هفته قبل به خریداران عرضه کرد. در این روز شمش بلوم این شرکت با قیمت پایه حدود 1516 تومان در حجم 85 هزار تن به شرکت‌های فولاد آذربایجان و گروه ملی صنعتی فولاد ایران عرضه شد که 72 هزار و 800 تن آن خریداری شد.
تختال نیز با قیمت 1425 تومان در حجم 6 هزار تن دیگر عرضه فولاد خوزستان در روز چهارشنبه بود که تنها فولاد اکسین خوزستان مجاز به خریداری آن بود. امروز اما تالار صنعتی و معدنی بورس کالا با عرضه‌های گوناگون نقد و سلف مقاطع و شمش فولادی که به نوعی آخرین عرضه‌های فولادی امسال به شمار می‌رود، روز پرکاری را برای کارگزاران رقم زده است.
مهمترین عرضه‌های امروز نیز به این ترتیب هستند: سبد میلگرد ذوبی با قیمت پایه 1690 تومان، شمش بلوم ذوب‌آهن با قیمت 1520 تومان، سلف شمش بلوم فولاد خوزستان با قیمت 1515 تومان و برخی مقاطع نقد و سلف تولید فولادسازان خصوصی.
کارگزاران معتقدند عرضه‌های امروز نیز به خصوص محصولات ذوبی به این دلیل که آخرین عرضه‌های این شرکت‌ها در سال‌جاری به شمار می‌روند، با اقبال بالای خریداران روبه‌رو خواهند شد.   منبع : دنیای اقتصاد

دیدگاه شما

خبرنامه