قیمت‌ آهن‌آلات به مدار نزولی بازگشت

تاریخ ارسال : 02 مارس 2014 ساعت : 7:07 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

با نزدیک شدن به روزهای پایانی بهمن ماه، روزهای صعودی و ملتهب بازار فولاد آغاز شد. پس از مدت‌ها سیر نزولی قیمت‌ها به تبع رکود تقاضا در صنایع فولادبر و کاهش قابل ملاحظه خریدهای انباری از سوی آهن فروشان و واسطه‌ها، سرانجام از روز شنبه 26 بهمن با شروع تحرکات مثبت قیمتی در بازار فولاد، روند معاملات در بازار و بورس کالا نیز کم کم با بهبود نسبی همراه شد.
به طور طبیعی زمانی که قیمت‌ها به دلایل مختلف در مسیر کاهشی قرار می‌گیرد، معامله‌گران به امید خریدهای ارزان‌تر در روزها و هفته‌های آتی دست از خرید می‌کشند، اما در هنگام رشد قیمت‌ها سعی می‌کنند با افزایش حجم معاملات خود ریسک خرید گرانتر در روزهای پیش رو را کاهش دهند. طی دو هفته اخیر نیز همین اتفاق در بازار فولاد افتاد؛ چراکه با رشد قیمت محصولات فولادی فعالان این صنف که از ماه‌ها پیش به دلیل مشکلات مالیات بر ارزش افزوده و نبود تقاضا انبارهایشان خالی بود، بر حجم خریدهای خود افزودند، هرچند باید افزود در این مدت تقاضای واقعی کماکان در بازار کم بود و داد و ستدها تنها در حد برطرف کردن نیازهای روزمره خریداران خرد انجام می‌شد.
در این مدت بازار اخبار و شایعات نیز که به روند فزاینده قیمت‌ها دامن می‌زد به شدت داغ بود. از یکسو اخبار مربوط به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها از سال جدید، افزایش رقم مالیات بر ارزش افزوده از رقم 6 درصد فعلی به 8 درصد، نوسانات مثبت نرخ ارز و نیاز مبرم فولادسازان به تامین نقدینگی در پایان سال و از سوی دیگر اخبار مربوط به رونق ساخت‌و‌سازهای مسکونی از سال آینده که به رونق معاملات فولاد می‌انجامد و همین‌طور تصمیم برای ساخت 200 هزار واحد مسکونی در عراق از سوی ایران همگی از جمله مواردی بودند که شرایط را برای رشد بیشتر قیمت‌ها و شارژ معاملات احتیاطی و انباری فولاد در این مدت فراهم کردند.
هفته گذشته معاون اول رئیس‌جمهور در گفت‌و‌گوی ویژه خبری اعلام کرد: هم‌اکنون کشور درگیر تورم حدود 40 درصدی، رشد اقتصادی منفی 8/5 درصدی و بیکاری فزاینده است. اقتصاد کشور نیز دیگر تاب حرکت‌های شوک‌وار در زمینه افزایش قیمت حامل‌های انرژی را بنا به رشد 500 تا 700 درصدی قیمت‌ها در فاز اول هدفمندی ندارد، بنابراین اگر قیمت‌ها افزایش پیدا کند خیلی محدود خواهد بود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز با بیان اینکه بر اساس قانون هدفمندی و تبصره 21 لایحه بودجه سال 93، دولت مکلف است قیمت حامل‌های انرژی را به صورت تدریجی افزایش دهد گفت: دولت تصمیم گرفته شیب افزایش قیمت‌ها در این مرحله برای حامل‌های انرژی ملایم باشد تا به تولیدکننده و مصرف کننده آسیبی وارد نشود؛ چراکه با قاعده‌مند بودن افزایش قیمت‌ها، مردم و فعالان اقتصادی تغییرات را طی 5 سال تشخیص خواهند داد.
اما به هر ترتیب در حالی که مسوولان اقتصادی دولت بر تدریجی بودن افزایش قیمت حامل‌های انرژی تاکید می‌کنند، اما گویا نگرانی فعالان بازار و تولیدکننده‌ها نسبت به شیب تند افزایش قیمت‌ها از سال 93 -به دلیل رشد هزینه‌های تولید- زیاد است، زیرا یکی از مهم‌ترین دلایلی که برای رشد حدود 15 درصدی قیمت آهن‌آلات در طول این دو هفته عنوان شد، مربوط به همین عامل (اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها از سال 93) بود.
در همین حال مشاور معاون اول رئیس‌جمهور نیز چند روز پیش از برنامه عراق برای ساخت بیش از 2میلیون واحد مسکونی خبر داد و گفت: در حال رایزنی برای ساخت 200 هزار واحد مسکونی از سوی ایران در این کشور هستیم. این عامل نیز تولیدکننده‌ها و سمت بازار را نسبت به خروج صنعت فولاد از رکود فعلی در سال آتی امیدوار کرد، از این‌رو قیمت‌ها و معاملات از این طریق نیز تا حدودی گرم شد. هرچند در واکنش به این خبر عده‌ای از فعالان بازار مطرح کردند، پیمانکاران ایرانی در عراق یا هر کشور دیگری خرید آهن آلات خود را از بازار جهانی با در نظر گرفتن منافعشان انجام می‌دهند، به همین دلیل منطقی نبود که این خبر قیمت محصولات فولادی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و افزایش دهد.
به هر طریق در طول دو هفته اخیر (از شنبه 26 بهمن تا سه شنبه 6 اسفندماه) میلگردهای سایز نرمال از متوسط قیمت 1600 تومان به حدود 1900 تومان افزایش یافت. تیرهای ذوبی نیز به خصوص شاخه‌های سبک رشد قیمت‌های بیشتری را نسبت به شاخه‌های سنگین متحمل شد تا در مجموع محدوده نرخ‌ها به سطوح 4 ماه گذشته برگردد.
در این مدت، رشد قیمت محصولات فولادی و شمش‌های وارداتی به کشور و همین‌طور شمش‌های تولید فولادسازان داخلی در برخی روزها تا حدی بود که تا ساعات میانی روز کشف قیمت نهایی به سختی انجام می‌شد و نرخ‌ها به طور لحظه‌ای در نوسان بود. اما در نهایت با عرضه سنگین مقاطع ذوبی بورس کالا در چهارشنبه هفته گذشته پس از چند روز، سرانجام التهاب قیمت‌ها تا حدودی فروکش کرد و جهت نرخ‌ها برگشت. از سوی دیگر در طول هفته گذشته همزمان با افزایش شیب تند قیمت‌ها در بازار آزاد، بورس کالا نیز که از روز یکشنبه تا چهارشنبه این هفته عرضه‌های متنوع نقد و سلف محصولات فولادی را در دستور کار داشت، به دلیل قیمت پایه مناسب‌تر این عرضه‌ها نسبت به نرخ‌های بازاری و در کارخانه، به صحنه رقابت خریداران برای معامله مقاطع و شمش بدل شد.
در مجموع یکشنبه 92 درصد از حجم عرضه‌های فولادی در تالار صنعتی به فروش رفت. دوشنبه این رقم به 99 درصد رسید، سه شنبه نیز 92 درصد از عرضه‌های رینگ فولاد خریداری شد و در نهایت چهارشنبه 100 درصد از محصولات فولادی روی تابلو مورد معامله قرار گرفت که در نوع خود یک رکورد قابل ملاحظه را در طول هفته‌های کاری رینگ فولاد از اوایل تیرماه تاکنون رقم زد.
بازار فولاد، شنبه را کاهشی آغاز کرد! 
حال در کنار تمامی تحولات دو هفته اخیر در معاملات فولادی‌ها، بازار آهن گویا در نیمه راه افزایش قیمت‌ها ایستاده است، زیرا روز گذشته نیز مانند چهارشنبه هفته قبل اغلب فولادسازان نرخ‌های پیشنهادی تولیدات خود را اعم از میلگرد، تیرآهن و محصولات مفتولی در بازه 5 تا 80 تومان کاهش دادند تا به این ترتیب قیمت‌ها تا کف 5/5 درصد افت پیدا کند. معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند تا پایان سال بازار فولاد دیگر شاهد التهابات اخیر نخواهد بود. منبع : دنیای اقتصاد

 

 

دیدگاه شما

خبرنامه