توصیه های یک اقتصاددان: تورم را کم کنید، رشد اقتصادی می آید

تاریخ ارسال : 29 مارس 2014 ساعت : 11:51 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

علی‏ اکبر نیکو اقبال با بیان اینکه انتخابات ریاست‏ جمهوری مهمترین تحول در سال 92 بود، گفت: مهمترین تحولی که در سال 92 به وقوع پیوست انتخابات ریاست‏ جمهوری و حاکمیت دولتی جدید با برنامه های اقتصادی جدید بود. این تحول هم حاوی نکات مثبت بود و هم نکاتی که حاکی از تاخیر در اجرای اصلاحات و اراده مصمم جهت بهبود شرایط اقتصادی کشور بود.

این اقتصاددان با ذکر مهمترین عامل بهبود اقتصادی در یک کشور به خبرآنلاین گفت: مهمترین عامل برای بهبود وضعیت اقتصادی در یک کشور، ثبات قیمت‏ ها و کنترل و کاهش تورم است. این مهمترین شاخص است که با توجه به نظریه‏ های اقتصادی و تجربه کشورها اولویت شماره یک اقتصاد کشور به شمار می ‏رود. با چنین نگاهی می ‏توان گفت که تا حدودی تورم 40 درصدی پایان دوره دولت دهم کاهش داشته و دولت جدید موفق عمل نموده است و این اقدام ناشی از آن است که دولت روحانی می‏ خواهد تورم را در حدود 25 درصد مهار کند.

نیکواقبال هدفگذاری برای کاهش تورم را کافی ندانست و گفت: اگر درآمدهای نفتی ما در کشور زیاد شود و با برداشتن تحریم ‏ها، سیاست‏ های انبساطی پولی و مالی را از طریق واردات و ایجاد رفاه در جامعه آغاز کنیم، مجددا چند صباح دیگر به همین وضعیت اسفناک امروز بازخواهیم گشت. این سیاست‏ ها ممکن است کمی ضدتورم باشد اما در کل باعث سرمایه‏ گذاری و نشاط شرکت‏ها نمی‏ شود و وضعیت مخاطره ‏آمیزی را پیش روی اقتصاد کشور قرار می‏ دهد.

وی در ادامه تحلیل خود افزود: اگر تکیه را روی ثبات قیمت‏ها بگذاریم تکلیف سایر شاخص ‏های اقتصادی مثل رشد اقتصادی، اشتغال، تامین ثبات ارزی و … نیز مشخص می ‏شود. تا زمانی که تورم و نوسان آن در کشور وجود داشته باشد، امنیت برای سرمایه ‏گذاری فراهم نمی‏شود.

این کارشناس اقتصادی با ارائه راهکارهایی در این زمینه افزود: برای سرمایه ‏گذاری و ایجاد اشتغال، کشورها باید از تورم و نوسانات ناشی از آن کنار بکشند. اگر نگاهی به کشورهایی مثل ترکیه، آرژانتین و برزیل داشته باشیم می‏بینیم که دولت‏ها در این کشورها برای خروج از وضعیت نامناسب اقتصادی خود حرکتی به سوی کاهش تورم و ثبات قیمت ‏ها را در پیش گرفته ‏اند. تورم 25 درصدی در سال 93 اگرچه به نسبت تورم سال 92 موفقیت محسوب می‏ شود اما در حالت کلی این تورم برای رشد اقتصادی و دیگر مولفه های اقتصادی کشور نامناسب خواهد بود. دولت باید اهتمام بیشتری در کاهش و ثبات تورم داشته باشد. در این زمینه اگر دولت یازدهم اولویت را به کاهش تورم بدهد و وزیر اقتصاد تورم 15 درصدی در سال 93 را جدی دنبال کند، احتیاج به سیاست‏های پولی و بودجه‏ای مالی بسیار قوی وجود دارد و در حقیقت باید با انضباط بیشتری حرکت کنیم.

نیکواقبال با اشاره به بودجه سال 93 کشور تصریح کرد: اگر نگاهی به بودجه کشور داشته باشیم، این بودجه با توجه به تورم 40 درصدی بسیار انقباضی است که این مهم منجر به این می‏شود که سیاست‏های پولی کشور، انبساطی شود و مجددا این هزینه ‏های پولی باعث ایجاد تورم می‏ گردد و این دور باطل تکرار خواهد شد. در واقع 60 درصد تورم موجود را سیاست‏ های پولی و مالی انقباضی ایجاد کرده است.

وی با اشاره به نگرانی بخش اقتصادی دولت گفت: ترس و نگرانی که برنامه ‏ریزان ما با آن روبرو هستند این است که سیاست‏ های انقباضی بودجه و پول، کشور را به سمت رکود سوق می ‏دهد که عامل آن سیاست‏ های باز و گسترده‏ای است که دولت نهم و دهم داشت. در دو دولت گذشته کشور به سمت سرمایه‏گذاری‏ها با بهره کم سوق داده شد و از سویی افزایش بهای ارز را شاهد بودیم که بودجه شرکت‏ها را به دلیل خرید مواد اولیه با ارز گران‏قیمت به شدت منقبض کرد.

این کارشناس اقتصادی افزود: باید نقدینگی 600 هزار میلیارد دلاری که به سمت سفته‏ بازی در زمینه بازار ارز و بازار سرمایه رفته را به سمت تولید ببریم و کمبود نقدینگی صنایع را از این طریق برطرف سازیم. این نقدینگی زمانی به سمت تولید خواهد رفت که سود خوبی برای سرمایه ‏گذار داشته باشد که نیازمند حمایت‏ های مالی دولت است. البته این نیاز با انتشار پول و اعتبارات بانک مرکزی و … برطرف نخواهد شد بلکه باید از طریق سیاست‏های انقباضی در تامین منابع تولیدکنندگان، سوددهی شرکت‏ها را بالا برد.

وی با تاکید بر افزایش مالیات در گمرک تصریح کرد: دو راه برای خروج از این وضعیت به کار می‏ آید، سیاست‏های انقباضی و سوددهی شرکت‏ها. این دو نیز با ارزان وارد کردن کالاهای خارجی ممکن نیست. 30 درصد مالیات برای گمرک و ورود کالاهای خارجی مناسب نیست. در واقع باید دیوارهای گمرک را بالا ببریم تا محصولات داخلی امکان رشد داشته باشند. کاهش نرخ گمرکی و به کار گرفتن بازار آزاد را قبول ندارم زیرا باعث خفه شدن بازار داخلی می‏شود. بازار داخلی توان رقابت با کالاهای خارجی را ندارد. به نظر من سیاست‏های درهای باز در زمان فعلی بسیار خطاست.

نیکواقبال در پیش‏بینی وضعیت اقتصادی کشور در سال آتی گفت: وضعیت موجود خود را در ارقام منعکس می ‏کند. با در نظر گرفتن روندی که اقتصاد کشور در پیش گرفته و صحت این ارقام، تورم در سال آینده را 20 درصد برآورد می‏کنم و رشد اقتصادی نیز بین 5/2 تا 3 درصد خواهد بود. همچنین اگر بیکاری را براساس ارقامی که اعلام می‏شود 14 درصد بدانیم، این بیکاری یک تا 2 درصد افزایش را تجربه خواهد کرد و متاسفانه یک میلیون بیکار در بازار کار را شاهد خواهیم بود.

وی در ادامه افزود: اما اگر سیاست‏ هایی که به آنها اشاره کردم را دولت در نظر داشته باشد و رشد اقتصادی 3 درصد را شاهد باشیم، به این معناست که 200 هزار اشتغال سالم و واقعی را ایجاد خواهیم کرد و رشد بیکاری در سال آینده 12 تا 14 درصد باقی خواهد ماند.

دیدگاه شما

خبرنامه