آیا فلزات پایه تغییر مسیر می‌دهند؟

تاریخ ارسال : 19 ژوئن 2014 ساعت : 5:34 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

همزمان با کاهش نرخ ارز در بازار آزاد و افت قیمت فلزات جهانی، بازار داخلی فلزات پایه  داخلی روز چهارشنبه با شیب ملایم کاهشی به معاملات خود پایان داد. البته این در حالی است که روند معاملات در این روز همچنان راکد بود.

به گفته یکی از فعالان بازار، تجار در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند و از طرفی نیز فروشندگان از فروش کالاهایی که با قیمت بالاتری خریداری کرده‌اند، خودداری می‌کنند. به این ترتیب بنا بر پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی انتظار می‌رود که هفته آینده به دلیل کاهش بیشتر قیمت‌ها با افزایش تقاضا در بازار داخلی مواجه شویم؛ چرا که شیب کاهنده قیمت‌ها در بازار داخلی موجب افت تقاضای این محصولات در روزهای اخیر شده است.
از سوی دیگر سه شنبه با وجود کاهش بیشتر قیمت فلزات پایه در بورس لندن، بازار داخل باثبات قیمت مواجه شد، چرا که همچنان روند طلای جهانی در حال نوسان بود و تاثیر زیادی بر نرخ دلار و بازار فلزات پایه گذاشت، اما آنچه از ظاهر امر پیداست این است که بازار داخلی در مقابل ریزش بازارهای جهانی و سایر پارامترهای تاثیرگذار اندکی مقاومت می‌کند. البته در میان سایر فلزات پایه، مس و آلومینیوم تنها فلزاتی بودند که با نوسانات اندکی رو‌به‌رو شدند که تنها دلیل آن نیز افزایش تقاضای این فلزات در بازار آزاد بوده است. همچنین خبرها از بازارهای جهانی در هفته جاری حاکی از آن بود که افول قیمت‌ها تا پایان ماه جاری ادامه خواهد داشت و کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت‌های داخلی با توجه به شرایط موجود افت بیشتری را در هفته آینده تجربه خواهند کرد، هرچند انتشار خبر رشد کمتر از حد انتظار اقتصاد چین و پیش‌بینی آنکه در 6 ماه دوم سال جاری رشد اقتصادی این کشور به زیر 7 درصد برسد، موجب خواهد  شد تا قیمت‌ها تغییر مسیر دهند و سایر فلزات با صعود در حرکت باشند. از طرفی نیز موسسه مالی جی‌پی مورگان در گزارشی اعلام کرده است که تقاضا برای فلزات اساسی از سوی چین در سال جاری کماکان در سطح مناسبی خواهد بود اما باید منتظر افت میزان تقاضا از سوی این کشور نسبت به سال گذشته باشیم.
بر‌اساس این گزارش میزان رشد مصرف جهانی مس از 10 درصد در سال گذشته به 5 درصد در سال جاری میلادی خواهد رسید. میزان رشد مصرف آلومینیوم برای سال  آینده  نیز در سطح 2/8 درصد پیش‌بینی‌شده است. از سوی دیگر نرخ رشد مصرف این محصول در سال گذشته 5/11 درصد گزارش می‌شود.
بر این اساس با وجود اختلال در روند رشد اقتصادی چین و همچنین انتشار گزارش‌های اقتصادی نه چندان امیدوارکننده از سوی ایالات متحده، سطح تولیدات کارخانه ای جهان طی سال جاری رشد خوبی را پشت سر خواهد گذاشت و همین امر نیز منجر به تحریک نسبی تقاضا برای فلزات اساسی خواهد شد.
البته نمی‌توان با اطمینان گفت که بازار فلزات داخلی نیز به همین سرعت تغییر مسیر می‌دهد؛ چرا‌که با توجه به نوسان نرخ ارز در این روزها قدرت تاثیرگذاری این عامل، بیشتر از نرخ فلزات اساسی در بورس لندن است.

دیدگاه شما

خبرنامه