تمایل بازار فلزات به ریزش قیمت‌ها

تاریخ ارسال : 17 ژوئن 2014 ساعت : 6:06 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

قیمت فلزات پایه اگر چه از اوایل هفته جاری رو به افزایش گذاشت، اما آهنگ رشد نرخ این محصولات روز دوشنبه اندکی کند شد. این در حالی است که کارشناسان معتقدند این روند نزولی موقتی بوده و مجددا قیمت‌ها به سمت صعود حرکت خواهد کرد.
به این ترتیب به رغم افت نرخ فلزات پایه در بورس لندن و کاهش نرخ ارز در روز گذشته شاهد رشد فلزات پایه در بازار آزاد بودیم.  به گفته فعالان بازار، کاهش نوسان قیمت‌ها در هفته‌های اخیر باز هم منجر به اعتماد تجار شده است و از آنجا که تولیدکنندگان و معامله‌گران طی این مدت به دلیل نوسان‌های قیمتی ناشی از نرخ ارز، خریدهایشان را انجام نداده‌اند به همین دلیل فرصت را مناسب دیده و اقدام به خرید کرده‌اند در نتیجه بازار با افزایش تقاضا مواجه شده است.
از طرفی نیز فعالان بازار معتقدند که رشد تقاضا در بازار در حقیقت باید منجر به افزایش قیمت فلزات پایه شود، اما ثبات و حتی کاهش مجدد نرخ ارز این فرصت را از بازار گرفته است.  از طرفی نیز به نظر می‌رسد به‌ دلیل بی‌اعتمادی موجود تولیدکنندگان نسبت به وضعیت اقتصادی، تمایل جدی به افزایش تولید وجود ندارد؛ چرا که نوسان قیمت‌ها این بی‌اعتمادی را در بازار به وجود آورده است.
از طرفی مصرف‌کننده انتظار دارد از کالای مرغوب‌تری بهره‌مند شود اما با وجود کمبود مواد اولیه و افزایش هزینه‌های تولید در کنار ریزش قیمت‌ محصول نهایی عرصه برای تولیدکنندگان روزبه‌روز تنگ‌تر می‌شود و دیگر نمی‌توان انتظار کالاهای مرغوب را با توجه به شرایط فعلی از تولیدکننده داشت. از سوی دیگر بر اساس گزارش‌های انتشاریافته روند مصرف فلزات پایه در بازارهای جهانی احتمالا به زودی رو به افزایش خواهد گذاشت که احتمال رقابتی شدن بازار در این میان بالا است؛ اما این موضوع در کشور ما نیازمند خروج نسبی از رکود معاملات خواهد بود.
در بازارهای جهانی اما فعلا روند قیمت فلزات پایه طی هفته جاری رو به نزول است و تنها در اواخر هفته گذشته فلزاتی همچون قلع، نیکل و سرب چه در داخل و چه در بازارهای جهانی نوسان قیمت‌ را تجربه کردند؛ اما این در حالی است که تمام فلزات با توجه به نوسان رو به پایین نرخ فلزات در بورس لندن روند ثابتی را شاهد بودند. همچنین در این بازارها در حالی قیمت‌ها با ریزش رو‌به‌رو شد که خبرهای منتشرشده از شاخص‌های اقتصادی چین تاثیر بسزایی روی این روند گذاشته بود.

دیدگاه شما

خبرنامه