کاهش قیمت‌ها و ضعف معاملات فولاد

تاریخ ارسال : 19 ژوئن 2014 ساعت : 5:33 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

پس از یک دوره چند هفته‌ای ریزش قیمت‌ها در بازار آهن در شرایطی که گفته می‌شد قیمت اغلب مصنوعات فولادی به کف رسیده و جایی برای کاهش بیشتر قیمت‌ها وجود ندارد، به علت نوسانات رو به پایین قیمت شمش وارداتی و تولید داخل در خلال روزهای اخیر (از آنجا که بین بهای شمش و مقاطع همبستگی زیادی وجود دارد)متوسط قیمت آهن‌آلات با کاهش نسبی روبه‌رو شده و از ثبات فاصله گرفته است.
روز گذشته در حالی که اغلب فولادسازان نسبت به روز دوشنبه قیمت میلگرد را تغییر ندادند اما برخی از آنها در بازه 5 تا 10 تومان قیمت این محصول را در اکثر سایزها کاهش دادند. در همین حال نرخ ورق فولاد مبارکه نیز در برخی ضخامت‌ها 5 تا 10 تومان افت کرد. محصولات فولادی تغییر چندانی نیافت و تیرآهن‌های ذوبی در بعضی شاخه‌های سنگین تا 10 هزار تومان رشد و شاخه‌های سبک تا کف 5 هزار تومان افت قیمت را تجربه کرد. چهارشنبه علاوه بر آنکه در بازار آزاد معاملات با بی‌رونقی زیادی همراه بود، در بورس کالا نیز روند دادوستد عرضه‌های فولادی تعریفی نداشت. در این روز مجتمع جهان فولاد غرب نقدی تیرآهن شاخه 14 را با قیمت پایه 1700 تومان به ازای هر کیلو به تابلو معاملات آورد که به فروش نرسید. مجتمع فولاد خراسان نیز نقدی 2200 تن سبد میلگرد A3 سایزهای 14 تا 28 را با قیمت اعلامی1700 تومان به تابلو آورد که این محصول هم خریداری نشد. نقدی دو سبد میلگرد دیگر هم که در گرید A3 یکی در سایزهای 14 تا 25 با قیمت 1700 تومان از سوی فولاد آذربایجان و دیگری در سایزهای 18 تا 28 با قیمت 1690 تومان از طرف فولاد آلیاژی ایران در قالب نقدی به خریداران عرضه شده بود، بدون خریدار ماند. تنها محصول فولادی ارائه شده در تالار صنعتی که در این روز معامله شد، سلف تختال فولاد خوزستان به میزان 40 هزار تن بود که شرایط معامله آن نقدی- اعتباری به صورت 45 روزه با سود ماهانه 2 درصد بود که در قیمت 1502 تومان، کل این حجم خریداری شد.
به گفته یکی از کارگزاران بورس کالا، خریداران این محصول که غالبا شرکت‌های تولیدی ورق هستند با آنکه قیمت اعلامی تختال ارزنده و مناسب نبود به دلیل نقدی، اعتباری بودن شرایط معامله این محصول حاضر به خرید تختال شدند. معاملات این روز رینگ فولاد در شرایطی دنبال شد که فولاد خوزستان باز هم از ارائه شمش فولاد به واحدهای تولیدی خودداری کرد.
در حالی که تولیدکنندگان به علت کم شدن فاصله قیمت شمش فولاد و محصول نهایی، خواهان قیمت کمتری برای عرضه این محصول از سوی فولاد خوزستان در بورس کالا هستند، به نظر می‌رسد این شرکت هنوز تصمیمی درباره تغییر نرخ پایه این محصول اتخاذ نکرده و عرضه آن را به هفته‌های آتی موکول کرده است.

دیدگاه شما

خبرنامه