خریداران از رینگ فولاد عقب نشستند

تاریخ ارسال : 23 ژوئن 2014 ساعت : 5:27 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

صبر و انتظاری که این روزها بر بازار فولاد و بسیاری از بازارهای کالایی دیگر سایه افکنده است، موجب شده در روزهای اخیر آهنگ کاهشی قیمت‌ها شیب تندتری به خود بگیرد و به طور متوسط در محدوده 5 تا 30 تومان نرخ اغلب مقاطع طولی و تخت در بازار آزاد افت کند.
در دو روز گذشته قیمت ورق نورد گرم محصول فولاد سبا در ضخامت 8 و 10 میلی‌متر، به طور متوسط 10 تا 20 تومان در هر کیلو کاهش یافته است. در همین حال ضخامت 3، 4، 10 و 15 میلی‌متر ورق نورد گرم فولاد مبارکه نیز 5 تا 15 تومان نسبت به روز شنبه افت قیمت را تجربه کرده است. به گفته فعالان بازار ورق، بخشی از این کاهش نرخ‌ها مربوط به واردات گسترده ورق از ضخامت‌های پایین تا 12 میلی‌متر بوده و بخش دیگر آن مربوط به رکود بازار مصرف این محصولات می‌شود.از سوی دیگر در حالی که فولادسازان خصوصی و دولتی هم در این دو روز نرخ میلگردهای تولیدی را در اغلب سایزها کاهش داده‌اند، اما قیمت تیرآهن اعم از شاخه‌های سبک و سنگین در بازار غیررسمی با نوسانات مثبت روبه‌رو شده است که تعداد واحدهای محدود تولیدکننده این محصول و اقدامات کنترلی این کارخانه‌ها در عرضه تیرآهن به بازار را ‌می‌توان مهم‌ترین دلیل این نوسانات مثبت قیمت برشمرد.
روز گذشته در بورس کالا نیز شرایط معاملات دست کمی از بازار آزاد نداشت و روز کم‌تحرک و بی‌رونقی برای عرضه‌کننده‌های فولادی تالار صنعتی رقم خورد. در این روز ذوب‌آهن اصفهان بار دیگر سلف شمش را با قیمت 1610 تومان به تابلو آورد که قیمت تمام شده بالای این محصول هیچ خریداری را ترغیب به معامله این محصول نکرد. فولاد آذربایجان نیز نقدی میلگرد طول کوتاه گرید A3 سایزهای 14 تا 20 را با قیمت 1510 تومان عرضه کرد که بدون مشتری ماند. این شرکت نقدی 1100 تن سبد میلگرد A3 سایزهای 14 تا 25 را نیز روی تابلو معاملات آورد که با قیمت پایه 1700 تومان 220 تن از آن خریداری شد. فولاد امیرکبیر خزر و ارگ تبریز هم نقدی دو سبد میلگرد را به ترتیب با قیمت‌های 1690 و 1700 تومان عرضه کردند که محصول تولیدی آنها نیز معامله نشد. از سوی دیگر نورد و لوله صفاطوس هم در این روز تیرآهن شاخه 24 را با قیمت کیلویی 1940 تومان ارائه کرد که این محصول هم هیچ معامله‌گری را به پای معامله نکشاند. بنابراین یکشنبه یکی از بدترین روزهای معاملاتی رینگ فولاد با معامله کمتر از یک درصد از محصولات ارائه شده در تالار صنعتی رقم خورد. در این روز بالغ بر 25 هزار و 340 تن شمش و مقاطع عرضه شد که تنها 220 تن از آنها (معادل 9/0 درصد از کل حجم عرضه) به‌فروش رسید.

دیدگاه شما

خبرنامه