فلزات داخلی تغییر مسیر می‌دهند؟

تاریخ ارسال : 25 ژوئن 2014 ساعت : 5:46 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

افزایش قیمت فلزات پایه در بورس جهانی لندن و ثبات نرخ ارز طی هفته جاری از مهم‌ترین عوامل رکود در بازار آزاد داخلی در این روزها محسوب می‌شود. دیروز با آنکه نزدیک بود قیمت این محصولات افزایشی شود، اما با توجه به نبود تقاضا، بازارهای داخلی در مقابل افزایش قیمت‌ مقاومت کردند. به این ترتیب نرخ فلزات رنگی روز گذشته در بازار غیررسمی به‌ نسبت روز دوشنبه تغییر زیادی را تجربه نکرد.

به گفته یکی از کارشناسان حوزه فلزات پایه، انتشار اخباری مبنی بر افزایش حجم تولیدات صنعتی چین، کاهش موجودی انبارها ، افزایش قیمت نفت و دورنمای نسبی افزایش هزینه تولید، بهبود ساز‌و‌کارهای اقتصادی و افزایش جذابیت سفته‌بازی را می‌توان مهم‌ترین‌ دلیل این افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی دانست. حجم تولیدات صنعتی چین به 8/8 درصد رسید که به نسبت ماه قبل و نرخ 7/8درصد یک رشد آرام را تجربه کرد. هم‌اکنون بدنه حاکمیتی در چین تلاش بسیاری برای بالا نگه داشتن نرخ رشد اقتصادی این کشور به عمل آورده که افزایش شاخص PMI را می‌توان در این چارچوب برآورد کرد. به نظر می‌رسد دورنمای رشد تولیدات صنعتی چین و به تبع آن دورنمای رشد اقتصادی این کشور بهتر از پیش‌بینی‌ها باشد که برای چین به عنوان بزرگ‌ترین بازار مصرف فلزات یک داده بسیار مهم تلقی می‌شود.
این شرایط باعث شد که حجم واردات فلزات چین نیز افزایش یابد که این نقطه قوت را می‌توان در راستای افزایش حجم تولیدات صنعتی این کشور قلمداد کرد.
همچنین آمارهای منتشرشده از سوی وزارت بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد ساخت‌و‌سازها در ماه آینده افزایش خواهند یافت که این امر سبب می‌شود تقاضا برای مس و آلومینیوم بالا رود. نتیجه این رویکرد نیز افزایش قیمت فلزات در بازارهای جهانی است که در این شرایط می‌تواند افزایش قیمت اوج نسبت به مبنا را در ماه آینده تجربه کند، از این رو قیمت این محصول در بازار داخل نیز متاثر از این مساله رشد کرده که این امر در میان‌مدت رخ خواهد داد.
بر این اساس پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی موقتی نخواهد بود. اما این در حالی است که در بازارهای داخلی با توجه به نزدیک شدن به ماه رمضان روند معاملات در بازار رکود بیشتری را تجربه خواهد کرد و در نتیجه کاهش قیمت‌ها را به دنبال خواهد داشت.
همچنین در‌خصوص وضعیت قیمت‌ها طی روزهای آینده تا قبل از ماه رمضان در بازار داخل باید منتظر ماند و دید که رشد بهای جهانی فلزات و نرخ ارز تا چه حدی و با چه شتابی در بازار داخل تاثیر گذاشته و در نهایت این تاثیر منجر به چه اصلاحی در قیمت‌‌ها خواهد شد. در بازارهای داخلی اگر چنانچه بهای ارز در برابر اخبار مثبت مقاومت نشان دهد، احتمال آنکه قیمت فلزات پایه نیز ظرف روزهای آینده تثبیت یا حتی تقویت شود وجود دارد؛ اما اگر نرخ ارز نیز همراه با سقوط قیمت‌ها ریزشی باشد، تغییری در روند بازار رخ نخواهد داد.
به این ترتیب تجار در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند و از طرفی نیز فروشندگان از فروش کالاهایی که با قیمت بالاتری خریداری کرده‌اند، خودداری می‌کنند.
همچنین بنا بر پیش‌بینی برخی کارشناسان اقتصادی انتظار می‌رود که هفته آینده به دلیل کاهش بیشتر قیمت‌ها با افزایش تقاضا در بازار داخلی مواجه شویم؛ چرا که شیب کاهنده قیمت‌ها در بازار داخلی موجب افت تقاضای این محصولات در روزهای اخیر شده است. از طرفی برخی دیگر معتقدند با فرارسیدن ماه رمضان حجم تولیدات صنعتی در داخل کاهش یافته که دقیقا برابر با کاهش تقاضای مواد اولیه خواهد بود.

دیدگاه شما

خبرنامه