توزیع‌ سبد کالای نیازمندان با کارت بانکی‌ یارانه

تاریخ ارسال : 20 ژوئن 2015 ساعت : 12:01 ب.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از امروز روند توزیع سبد امنیت غذایی را با هدف مبارزه با فقر مطلق آغاز می‌کند که مشمولان جدیدی هم شناسایی شده‌اند.
همزمان با حذف یارانه اقشار پردرآمد جامعه روند توزیع سبد غذایی بین محرومان و اقشار ضعیف جامعه قوت گرفته و به همین منظور وزارت تعاون به عنوان متولی امر روند توزیع مرحله جدید اقلام طرح حمایت غذایی بین مشمولان از امروز آغاز کرد.

بر اساس این گزارش، نکته قابل توجه در جریان توزیع سبدکالایی شناسایی افراد جدید در فهرست دریافت‌کنندگان اقلام است که در طرف دیگر برخی هم به دلیل توانایی از فهرست خارج شدند.

در این باره علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در این مرحله افراد مشمول طرح حمایت غذایی با کارت بانکی یارانه نقدی به فروشگاه‌های مشخص شده قبلی، مراجعه و اقلام طرح را دریافت کنند.

بر اساس این گزارش به گفته وزیر تعاون این طرح با جهت گیری مبازره با فقر مطلق اجرایی شده و از آغاز طرح به مرور افراد دارای سوء تغذیه شناسایی و مشمول طرح شده‌اند و در روند شناسایی افراد توانمندسازی شده از چرخه طرح خارج و افراد جدید شناخته شده جایگزین خواهند شد.

به گزارش فارس،‌ در اولین تجربه توزیع گسترده سبد کالایی انتقادات زیادی به وزارت خانه مرتبط (صنعت، معدن و تجارت) از جمله شناسایی و تخصیص آن مطرح شد که به دستور رئیس جمهور متولی توزیع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعیین شد و مراحل بعدی ضمن افزودن اقشاری مختلفی از جمله کارگران و بیمه شدگان تأمین اجتماعی، محتویات سبد هم تغییر کرد.

بنابراین با ورود وزارت تعاون به توزیع سبد امنیت غذایی، افراد بیش‌تری مشمول دریافت اقلام شدند اما رفته رفته از تعداد دریافت‌کنندگان سبد کاسته شد و تنها مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی در فهرست باقی‌ماندند و در کنار آن افرادی که به تشخیص این وزارتخانه دچار سوء تغذیه هستند، مشمول دریافت سبد کالایی شدند.

روشی که برای توزیع سبد کالا در نظر گرفته شد، شارژ کارت الکترونیکی بانکی متصل به یارانه است و سرپرستان خانوار مشمول با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد که شامل فروشگاه‌های اتکا، رفاه،اسکاد، امکان، تعاونی روستایی و فروشگاه شهروند است،‌مراجعه و کالاها را خریداری می‌کنند به عبارت دیگر این اعتبار برای اقلام در نظر گرفته شده قابل برداشت است.

این اعتبار برای تهیه گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، برنج، ماکارونی، حبوبات، لبنیات، روغن مایع، رب و خرما قابل استفاده است. البته در این مرحله روی مقدار کالاها قید خاصی گذاشته نشده است؛ یعنی خانوارها می‌توانند همه اعتبارشان را فقط صرف برنج یا گوشت قرمز کنند.

دیدگاه شما

خبرنامه