نخستین عرضه صادراتی فلز سرخ در بورس کالا

تاریخ ارسال : 16 ژوئن 2015 ساعت : 9:13 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران از عرضه مس در رینگ صادراتی بورس کالا در چهارشنبه هفته جاری خبر داد و گفت: با توجه به هماهنگی‌هایی که بین ایمیدرو و سازمان بورس و شرکت بورس کالای ایران صورت گرفته، فلز مس پس از گذشت یک دهه عرضه در رینگ داخلی بورس کالا این بار در رینگ صادراتی عرضه خواهد شد.
مراد علیزاده اظهار کرد: رینگ صادراتی بورس کالا امکان صادرات مس را با توجه به شرایط تحریم به ما می‌دهد و شرکت از این امکان نیز برای فروش و کسب درآمد استفاده خواهد کرد.

وی یکی از روش‌های عرضه مس در سطح جهانی را استفاده از بورس دانست و اظهار کرد: عرضه مس از طریق بورس در دنیا روشی مرسوم است که متاسفانه به دلیل تحریم‌ها این امکان از شرکت مس سلب شده اما رینگ صادراتی بورس کالا امکان جدیدی برای حضور در بازار‌های جهانی است و از این امکان برای توسعه بازار استقبال می‌کنیم.

وی درخصوص میزان عرضه مس در رینگ صادراتی گفت: مس کاتد در تناژ‌ی مشخص یا بسته‌هایی با تناژ مشخص عرضه می‌شود که میزان آن بین 5 تا 10 هزار تن در فاز نخست است و قیمت‌گذاری نیز همان روز بر اساس نرخ‌های جهانی صورت می‌گیرد. مرادعلیزاده درخصوص شرایط خریداران برای انجام معامله در رینگ صادراتی بورس کالا گفت: تمام شرکت‌هایی که شرایط پذیرش در بورس کالا را دارند، می‌توانند در رینگ صادراتی بورس کالا برای خرید مس کاتد اقدام کنند و شرکت مس شرایط خاصی را برای انجام معامله تعیین نکرده است.

وی تصریح کرد: قیمت پایه مس در این رینگ بر‌اساس میانگین قیمت‌های جهانی از روز دوشنبه تا جمعه به علاوه پریمیوم محاسبه می‌شود و قیمت تا روز تحویل کالا بسته نمی‌شود.

وی ادامه داد: در روز معامله وجه کالا به‌صورت صد در‌صد از خریدار اخذ می‌شود اما معامله به‌صورت کامل تسویه نمی‌شود و تغییرات قیمتی مس تا زمان تحویل کالا محاسبه شده و در روز تحویل تسویه انجام می‌شود. مدیر‌عامل شرکت ملی صنایع مس ایران اظهار کرد: وجه معاملات مس در رینگ صادراتی می‌تواند هم ریالی باشد و هم دلاری؛ محدودیتی در نحوه معامله با ارز خاصی در نظر نداریم و تبدیل ارز بر اساس نرخ دلار آزاد است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا محصولات دیگری نیز از سوی شرکت در بورس کالا عرضه خواهد شد، گفت: در حال حاضر برنامه عرضه مس کاتد را داریم اما اگر این عرضه‌ها موفق باشند امکان عرضه کنسانتره مس نیز در قالب رینگ صادراتی وجود دارد چرا که هم اکنون کنسانتره از طریق مزایده به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه حجم تولید مس در دنیا حدود 20 میلیون تن است تعداد معامله‌گران مس در بازارهای جهانی محدود است و شرکت‌های بزرگ بعد از تحریم‌ها از معامله سر باز زدند. وی افزود: از تیرماه سال 1392 مس در لیست تحریم‌ها قرار گرفت و پس از آن فروش صادراتی شرکت محدود شد اما رینگ صادراتی بورس کالا این امکان را به شرکت‌های کوچک بخش خصوصی می‌دهد تا با خرید از شرکت مس بتوانند آن را مجددا در بازار‌های جهانی عرضه کنند.

مرادعلیزاده درخصوص استراتژی شرکت برای عرضه در بورس کالا گفت: قطعا زمانی که تصمیم برای عرضه در بورس کالا گرفته می‌شود، نگاه بلند‌مدت وجود دارد، اما شرایط بازار و میزان استقبال از عرضه‌ها می‌تواند در استمرار آن اثر‌گذار باشد.

دیدگاه شما

خبرنامه