کاهش تقاضای فولاد چین و قیمت سنگ‌آهن

تاریخ ارسال : 30 ژوئن 2015 ساعت : 9:41 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

با کاهش تقاضای فولاد چین آب سردی بر افزایش قیمت سنگ‌آهن در ماه جاری ریخته شد؛ به‌طوری که قیمت‌های این ماده معدنی احتمالا در سال جاری کاهش بیشتری پیدا کند.

به گزارش چایناماینینگ، قیمت سنگ‌آهن که در یک دهه گذشته به پایین‌ترین سطح خود رسیده بود، در دو ماه گذشته 40 درصد افزایش یافت؛ چون کاهش موجودی انبارهای چین نشان‌دهنده عرضه کمتر در بازاری بود که به‌شدت از عرضه بازار سنگ‌آهن رنج می‌برد. اما اشتهای چین برای فولاد به دلیل کندی رشد اقتصادی این کشور رو به کاهش گذاشته و در حال حاضر با رکود بیشتری نیز مواجه است؛ چون فعالیت‌های ساختمانی آن در طی تابستان کاهش یافته و کارخانه‌های فولادسازی را مجبور به کاهش تولید کرده است.
تولید ژانویه – فوریه نسبت به یک سال پیش تقریبا 2 درصد کاهش یافته است؛ چون مصرف آن 5 درصد تنزل پیدا کرده است. با تصور اینکه بعضی از شرکت‌های معدنی و تجار برای افزایش قیمت‌ها فروش یا عرضه خود را متوقف کرده بودند، اما با افزایش عرضه مجدد سنگ‌آهن به بازار باز قیمت‌ها تحت فشار قرار خواهد گرفت.
پس از اینکه در اوایل ژوئن قیمت سنگ‌آهن در 50 ماه گذشته به بالای 4/ 65 دلار در هر تن رسید در هفته گذشته قیمت میلگرد ساختمانی در بازار آتی شانگهای به پایین‌ترین سطح خود از شروع سال 2009 رسید که 17 درصد در طول سال جاری تاکنون تنزل نشان می‌دهد.
تحلیلگران می‌گویند: اگر بخش ساختمانی چین همچنان راکد بماند و رشد اقتصاد کلی کاهش بیشتری پیدا کند، قیمت سنگ‌آهن به زیر 40 دلار در هر تن کاهش پیدا خواهد کرد. کاهش موجودی سنگ‌آهن وارداتی در بنادر چین به پایین ترین سطح خود از سال 2013 موجب بهبود سریع قیمت شد؛ چون انتظار می‌رفت که معدنچیان عرضه را متوقف کنند و تجار نیز خرید محموله‌های خود را به تاخیر اندازند.
تولید سنگ‌آهن در چین در 5 ماه نخست امسال 11 درصد کاهش یافت؛ چون افت قیمت‌ها باعث شد که تولیدکنندگان پرهزینه از بازار خارج شوند اما هیچ منطقی وجود ندارد که به امید افزایش قیمت‌ها تولیدکنندگان عرضه خود را متوقف کنند. آنان ممکن است مقطعی آن را افزایش دهند؛ اما داد و ستد نمی‌تواند فقط مقطعی باشد، بلکه باید بلند مدت را در نظر گرفت.
تولیدکننده بزرگ و کم هزینه سنگ‌آهن (ریوتینتو) درنظر دارد در سال 2015 حدود 350 میلیون تن صادرات داشته باشد که بیش از 300 میلیون تن سال 2014 است.
اطلاعات و آمار هفتگی مربوط به فروش سنگ‌آهن ریوتینتو نشان می‌دهد که صادرات آن در اوایل ژوئن کاهش یافته است که باید در ماه‌های آینده افزایش چشمگیری داشته باشد، بنابر‌این انتظار می‌رود که قیمت‌های سنگ‌آهن در ماه‌های آینده به شدت روندی کاهشی به خود گرفته و امسال به‌طور میانگین 51 دلار و سال آینده 40 دلار در هر تن باشد.

 

دیدگاه شما

خبرنامه