رونق صادرات فولاد ایران

تاریخ ارسال : 26 آوریل 2016 ساعت : 2:58 ب.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

تولیدکنندگان فولاد ایران سال گذشته برنامه افزایش صادرات فولاد را در دستور کار خود قرار دادند اما این اقدام نتوانست از رکود تولید فولاد در بازار داخلی و تقاضای ضعیف آن ایران جلوگیری کند. طی سال گذشته تولیدکنندگان فولاد در ایران صادرات این محصول را تقریبا به دوبرابر سال پیش از آن رسانده 3.8 میلیون تن انواع محصولات فولادی را صادر کردند که این رقم برابر با 4.1 میلیون تن فولاد خام است. 55 درصد کل این صادرات مربوط به محصولات فولادی بخصوص ورق گرم و مابقی مربوط به صادرات محصولات نیمه تمام بخصوص بیلت بوده است. مقصد عمده این صادرات کشورهای ایتالیا، امارات, عراق، اردن، عربستان سعودی، افغانستان و عمان بوده است.
این در حالی است که در این مدت روند تولید فولاد در ایران شاهد رکود بود. طبق گزارش ایمیدرو کل تولید فولاد خام ایران در سال گذشته 16.7 میلیون تن بود که معادل 15.2 میلیون تن محصولات فولادی است که این ارقام در مقایسه با سال پیش از آن به ترتیب 0.6 و 7 درصد کاهش را نشان می دهند. ایمیدرو علت این کاهش تولید را رکود قیمت جهانی محصولات فولادی و کاهش تقاضای صنایع داخلی اعلام کرده است. طبق گزارش متال اکسپرت میزان مصرف فولاد در ایران حدود 16 میلیون تن تخمین زده شده است.
امسال روند مصرف فولاد در ایران متفاوت خواهد بود. برخی دست اندرکاران بازار 20 درصد افزایش بودجه ساخت و ساز را پیش بینی می کنند درحالیکه برخی دیگر امیدی به بهبود اوضاع ندارند. آنها می گویند به نظر نمی رسد تا سال 2017 بهبود چندانی در روند صنایع مصرف کننده فولاد بوجود بیاید و تقاضای فولاد طی امسال رکود دیگری پیش رو خواهد داشت. بهبود تولید و مصرف در ایران شدیدا وابسته به مقدار سرمایه کذاری داخلی و خارجی است.

دیدگاه شما

خبرنامه