۱۸۰ سال حبس برای متهمان پرونده ارزی پتروشیمی + اسامی

تاریخ ارسال : 06 سپتامبر 2021 ساعت : 8:47 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

پرونده جرایم اقتصادی در شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران سرانجام با صدور حکم محکومیت در مجموع 180 سال زندان برای 14 متهم این پرونده بسته شد. پرونده ای که تخلف اصلی آن اخلال در توزیع ارزهای صادرات محصولات پتروشیمی به ارزش 6.6 میلیارد یورو در اوایل دهه 90 بود.

به گزارش ایران جیب از مرکز رسانه قوه قضاییه، ذبیح ا… خداییان، سخنگوی قوه قضاییه در مصاحبه‌ای با اشاره به صدور احکام متهمان پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی اظهار کرد: پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلال گران و مفسدان اقتصادی رسیدگی و منجر به صدور حکم شد.وی بیان کرد: این پرونده دارای دو قسمت است که یک قسمت آن با کیفرخواست به دادگاه ارسال شده بود و بخشی از پرونده نیز هم اکنون در دادسرا در حال رسیدگی است.

خداییان در تشریح احکام صادر شده اعلام کرد: در این پرونده، رضا حمزه لو مدیر عامل شرکت بازرگانی پتروشیمی، عباس صمیمی نایب رئیس شرکت، علیرضا علایی رحمانی عضو هیئت مدیره، مصطفی تهرانی عضو هیئت مدیره، محسن احمدیان مدیر بازرگانی و مرجان شیخ الاسلامی مدیر عامل شرکت دنیز به اتهام شرکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی از طریق اخلال در توزیع ارز‌های حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی شرکت‌های تولید کننده به میزان ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو، هر کدام به 20 سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری، محرومیت دایمی از هرگونه خدمات دولتی و جزای مالی به میزان مبالغی که از طریق اعمال مجرمانه کسب کردند، محکوم شدند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: همچنین در این پرونده، سام حامد ساعدیان مدیر عامل وقت «شرکت والا سرمایه امین» و ابوالفضل ملکی شمس آبادی هر کدام به اتهام مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور به تحمل ۱۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی و محرومیت از هر گونه خدمات دولتی و جزای مالی معادل اموالی که از این طریق کسب کردند، محکوم شدند.

خداییان افزود: محمدحسین شیرعلی، علی اشرف ریاحی، سید علیرضا حسینی، معصومه دری، سعید خیری‌زاده و مهدی شریفی نیک‌نفس نیز به اتهام معاونت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی از طریق اخلال کلان در توزیع ارز‌های حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی هرکدام به پنج سال حبس تعزیری و محرومیت دایمی از هر گونه خدمات دولتی و جزای مالی محکوم شدند.سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: این احکام قطعی و غیرقابل تجدیدنظر مگر از طریق اعاده دادرسی و اعمال ماده ۴۷۷ است.شایان ذکر است که دو متهم خبرساز این پرونده مرجان شیخ الاسلامی و علی اشرف ریاحی هر دو فراری هستند. علی اشرف ریاحی، داماد نعمت زاده  وزیر اسبق  صمت است.

دیدگاه شما

خبرنامه