دلیل بی‌کیفیتی ساخت و سازها در کشور

تاریخ ارسال : 23 دسامبر 2021 ساعت : 11:48 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

کارشناس مسکن گفت: شرایط کیفیت بیشتر سازه‌های ساختمانی در کشور به دلایل فنی، اقتصادی و حقوقی‌ها خوب نیست.

مهدی روانشادنیا، کارشناس مسکن با حضور در برنامه “گفتگوی 18:30” شبکه خبر درباره معیارهای سنجش کیفیت ساختمان در ایران و جهان گفت: کیفیت ساختمان را می‌توان با عمر مفید ساختمان ارزیابی کرد و شرایط کیفیت بیشتر سازه‌های ساختمانی به دلایل فنی، اقتصادی و حقوقی‌ها خوب نیست.

وی بیان کرد: در زمینه فنی و مهندسی امروز کشور به بلوغ رسیده است و در این زمینه امکان استفاده از هر نوع فن آوری جدید وجود دارد.

کارشناس مسکن با بیان اینکه مقیاس سرمایه‌گذاری در صنعت ساختمان سازی، مقیاس بسیار کوچکی است، گفت: میانگین متراژی که در شهر تهران برای آن پروانه صادر می‌شود 1100 مترمربع و در کل کشور کمتر از 600 متربع است که صرفه اقتصادی برای استفاده از تکنولوژی‌های جدید، انبوه سازی، سرمایه گذاری و ساخت و ساز حرفه‌ای وجود ندارد.

محمد شکرچی‌زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: با توجه به جهش تولید مسکن باید در عرصه ارتقای ساخت و ساز‌ها اقدامات جدی انجام دهیم.

وی بیان کرد: باید از فن آوری‌های نوین در این عرصه به نحوی مناسب استفاده کنیم تا در مقابل حوادث طبیعی مقاوم باشند.

ایرج رهبر، نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان با بیان اینکه عمر ساختمان‌ها در کشور 15 تا 25 سال است، گفت: متأسفانه در طرح جامع و همچنین ضوابط شهرداری‌ها برای شهر‌ها، متفاوت است و تغییرات بسیاری کرده است.

دیدگاه شما

خبرنامه