مشتریان خرد چگونه سیمان آنلاین بخرند؟

تاریخ ارسال : 05 مارس 2022 ساعت : 11:38 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

بورس کالا اعلام کرد: خریداران خُرد از دوشنبه ۱۶ اسفند امکان خرید سیمان با کد سهامداری و به صورت آنلاین را برای موجودی انبار ۳۶ شرکت سیمانی پیدا می‌کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از  بورس کالا، بر اساس اطلاعیه مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران، انبار یک شرکت تولید سیمان واقع در کیلومتر ۳۶ جاده تهران-آبعلی فعال شده و نماد معاملاتی آن جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده کالایی به روش گشایش و با استفاده از سازوکار حراج تک قیمتی از روز دوشنبه ۱۶ اسفند ماه گشایش یافته و آماده انجام معاملات می‌شود.

پیش از این نیز انبارها و نمادهای معاملاتی سیمان تیپ ۲ (کیسه ۵۰ کیلوگرمی) چند شرکت سیمانی جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده سیمان در بورس کالا پذیرش شده بود.

در هفته‌ای که گذشت در مجموع ۱۳ میلیون و ۲۴۲ هزار گواهی سپرده سیمان معادل ۱۳ هزار و ۲۴۲ تن سیمان به ارزش ۸۲ میلیارد و ۴۴۱ میلیون ریال مورد دادوستد قرار گرفت.

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد از ابتدای راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان به تاریخ ۹ آبان ماه تا هفته قبل در مجموع ۱۱۹ میلیون و ۳۸۲ هزار گواهی سپرده سیمان معادل ۱۱۹ هزار و ۳۸۲ تن سیمان به ارزش ۶۶۳ میلیارد و ۱۴۰ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.

همچنین برای انجام معاملات گواهی سپرده سیمان، حداقل و حداکثر خرید ۱۰ تا ۱۰۰ تن بوده و هر گواهی سپرده سیمان معادل یک کیلوگرم سیمان است. به این ترتیب هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل ۱۰ هزار گواهی معادل ۱۰ تن سیمان و حداکثر ۱۰۰ هزار گواهی معادل ۱۰۰ تن سیمان تیپ ۲ پاکتی سفارش خرید ثبت کند. هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از ۱۰۰ تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است.

مبنای قیمتی در این روش قیمت روز قبل سیمان در بازار فیزیکی بورس کالاست که با محدوده نوسان مثبت و منفی ۵ درصد در بازار گواهی کشف می‌شود.

معاملات گواهی سپرده سیمان که در روزهای دوشنبه و سه شنبه انجام می‌شود از ساعت ۱۲:۴۵ تا ۱۳:۳۰ به صورت پیش گشایش انجام و پس از آن، معاملات به صورت تک قیمتی و ناپیوسته انجام می‌شود؛ به این معنی که خریدار تا دو هفته مهلت دارد محصول را از انبار کارخانه تحویل بگیرد.

خریداران باید بدانند که گواهی سپرده سیمان بازار ثانویه ندارد و مانند سایر گواهی سپرده‌های کالایی که معاملات در آن‌ها به صورت پیوسته است، نمی‌باشد و کسانی که خرید سیمان انجام داده اند حتماً باید نسبت به تحویل از فروشنده و حمل سیمان اقدام کنند.منبع: بورس کالا

دیدگاه شما

خبرنامه