وام ازدواج ۳۰۰ میلیون تومانی به چه کسانی تعلق می ‌گیرد؟

تاریخ ارسال : 09 مارس 2022 ساعت : 4:53 ب.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

طبق موافقت نمایندگان مجلس، وام ازدواج سال ۱۴۰۱ از ۲۴۰میلیون تومان تا ۳۰۰میلیون تومان تعیین شد. وام ازدواج برای هر یک از متقاضیانی که تاریخ ازدواج آنها از ابتدای سال ۱۳۹۷ بوده است، ۱۲۰میلیون تومان در نظر گرفته شده اما این مبلغ برای مردان زیر ۲۵سال و زنان زیر ۲۳سال، ۱۵۰میلیون تومان است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه مبلغ و شرایط وام ازدواج را تعیین کردند. طبق جزئیات اعلام شده، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ابتدای سال ۱۳۹۷ بوده، یک میلیارد و ۲۰۰میلیون ریال و با دوره بازپرداخت ۱۰ساله است اما تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای مردان زیر ۲۵سال و زنان زیر ۲۳سال، یک میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال است. بنابر این به زوج‌هایی که هر دو واجد این شرایط باشند، در مجموع ۳۰۰میلیون و اگر تنها یکی از آنها در این دسته‌ها قرار بگیرد در مجموع ۲۷۰میلیون و اگر هیچکدام در این بازه سنی قرار نگیرند در مجموع ۲۴۰میلیون تعلق می‌گیرد.

بدین ترتیب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف شد از محل ۱۰۰درصد مانده سپرده‌های قرض الحسنه و ۵۰درصد سپرده‌های قرض الحسنه جاری شبکه بانکی، تسهیلات آن را از طریق بانک‌های عامل تامین کند. همچنین بانک‌ها مکلف هستند بر اساس اعتبارسنجی متقاضیان، حداکثر با اخذ سفته از متقاضی و یا یک ضامن معتبر به پرداخت تسهیلات اقدام کنند.

همچنین وام قرض‌الحسنه فرزندآوری نیز به ازای فرزند اول ۲۰میلیون تومان،  به ازای فرزند دوم ۴۰میلیون تومان، به ازای فرزند سوم ۶۰میلیون تومان، به ازای فرزند چهارم ۸۰میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم به بعد ۱۰۰میلیون تومان اعلام شد. برای تولد فرزندان دوقلو و بیشتر نیز به ازای هر فرزند یک وام تعلق می‌گیرد و ترتیب تولد لحاظ می‌شود.

دیدگاه شما

خبرنامه