داعش قدرت را در افغانستان در دست می گیرد؟

تاریخ ارسال : 24 آوریل 2022 ساعت : 10:14 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

نیوزویک در گزارشی به قلم تام اوکانر نوشت: با توجه به تمرکز سیاست خارجی ایالات متحده بر جنگ در اوکراین، ناآرامی‌های افغانستان به نگرانی اصلی ایران تبدیل شده است، زیرا حملات علیه مسلمانان شیعه در کشور همسایه تهدیدی برای شعله‌ور کردن تنش‌های فرقه‌ای در سراسر منطقه است.

در حمله روز پنجشنبه که توسط گروه داعش انجام شده بود، ده ها نفر در مسجد سه دوکان در مزارشریف کشته شدند. این آخرین مورد از اقدامات مرگباری است که اقلیت مذهبی مسلمان شیعه افغانستان را هدف قرار می‌دهد که عمدتاً از قوم هزاره تشکیل شده است.

درست یک روز قبل از انفجار پنجشنبه، یک انفجار مرگبار دیگر در یک محله عمدتا شیعه نشین هزاره در کابل را لرزاند. دانش آموزان مدرسه نیز در میان کشته شدگان بودند.

در حالی که ناآرامی‌هایی که از زمان تسلط طالبان در افغانستان با اکثریت سنی مذهب روبه‌رو شده است، تنها مسلمانان شیعه را هدف قرار نداده است، اما این حملات تأثیر زیادی بر جامعه داشته است، جامعه‌ای که مدت‌ها با تبعیض و سرکوب مواجه بوده است، حتی در زمان فروپاشی دولت تحت حمایت واشنگتن. 

حمله روز پنج شنبه در افغانستان که اقلیت شیعه این کشور را هدف گرفت، بیش از همه توجه کشور همسایه یعنی ایران را به خود جلب کرده است. نماینده دائم ایران در سازمان ملل به نیوزویک گفت: ایران عمیقا نگران افزایش شمار این فعالیت های تروریستی در افغانستان است. ایران به تقویت روابط با دولت کابل ادامه می دهد اما از امارت اسلامی می خواهد که پاسخگوی حملات اخیر باشد و عاملان این جنایات شنیع را فورا شناسایی و مجازات نماید.

چنین حملاتی اتفاقات تاریخ ناگوار را بین دو ملت تداعی می‌کند، به ویژه در شهر مزارشریف در شمال افغانستان، در دوره اول حکومت طالبان، 11 نفر را که عمدتاً دیپلمات‌های ایرانی در کنسولگری شهر را قتل عام کردند. کنسولگری که امروز باز است، روز پنجشنبه بیانیه ای منتشر کرد که انفجار در مسجد شهر را در اوایل همان روز “به شدت محکوم کرد”.

تعدادی از مقامات ارشد ایران، از جمله ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، همچنین در مورد حملات اخیر و همچنین سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه، که “اقدامات تروریستی” را “خطرناک” توصیف کردند.

الحنفی وردک یکی از اعضای برجسته طالبان در این باره می گوید: دو روز گذشته برای افغان ها واقعا دردناک بود. همه مردم افغانستان در این درد و غم شریک هستند و امارت اسلامی متعهد به جلوگیری از رخدادهای مشابه و مجازات عاملان است. وردک بازیگران دیگری را در پشت پرده تلاش ها برای ناآرام کردن افغانستان می بیند و می گوید که جامعه اطلاعاتی منطقه که کشورهای همسایه ما را نیز تهدید می کنند، می خواهند با استفاده از ابزارهای مختلف برای مردم افغانستان نگرانی های امنیتی ایجاد کنند. او ادامه داد که عبدالحمید سنگریار یکی از اعضای کلیدی داعش طی یک عملیات ویژه بازداشت شده است. وردک همچنین گفت که طالبان آماده همکاری با دیگر کشورها برای مهار فعالیت های گروه های شبه نظامی در سرتاسر منطقه است. 

با این حال وردک تاکید کرد که امنیت داخلی کشور مسئله داخلی ما و مسئولیت نیروهای امنیتی ماست. به شما اطمینان می دهیم که به زودی از رویدادهای مشابه جلوگیری خواهد شد. وضعیت امنیتی در کشور ما بهتر و امن تر از برخی همسایگان ماست.

گروه‌های شبه‌نظامی با ایدئولوژی‌های جهادی و جدایی‌طلب مدت‌ها است که از بی‌ثباتی افغانستان برای انجام فعالیت‌های فرامرزی سوء استفاده می‌کنند. این موضوع برای کشوری که در قلب آسیا قرار دارد و با چین، ایران، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان هم مرز است، مشکلات مشترکی ایجاد کرده است.

این کشورها به همراه روسیه چندین بار نمایندگانی را برای گفتگو در مورد این موضوع داشته اند، که آخرین مورد در اوایل ماه جاری در چین بود.  در حالی که همه طرف‌ها بر نیاز به سرکوب نهادهای سرکش در افغانستان تاکید کرده‌اند، کشوری که نزدیک‌ترین روابط با طالبان دارد، اوضاع را به دست گرفته است.

پاکستان تعدادی حملات هوایی نادر انجام داد که گفته می شود تحریک طالبان پاکستان (TPP) را که گروهی جدا از طالبان افغانستان است، هدف قرار داده است. در حالی که طالبان در حال حاضر رهبری امارت اسلامی افغانستان را به مدت طولانی با اسلام آباد رهبری می کنند، TPP یک ده…

دیدگاه شما

خبرنامه