قیمت سیمان حدود ۳۳ درصد پایین آمد

تاریخ ارسال : 21 ژوئن 2022 ساعت : 11:09 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

براساس آمار بورس کالا، با توجه به هماهنگی دولت و بخش خصوصی برای تامین برق تولید 5 میلیون تن سیمان، قیمت سیمان هفته جاری با کاهش 33 درصدی نسبت به هفته گذشته همراه شد.

سال گذشته ناترازی 15 هزار مگاواتی برق معادل 25 درصد از کل مصرف برق کشور سبب شد تا همه یک تابستان سخت در سال 1401 یک را با تداوم افزایش مصرف برق انتظار داشته باشند.

بر این اساس در صورتی که روند دولت قبل در تامین برق ادامه پیدا می‌کرد، ناترازی تولید و مصرف برق به بیش از 19 هزار مگاوات می‌رسد، اما در این بین با روی کار آمدن دولت مردمی و تغییر ریل سیاست‌گذاری در حوزه برق سبب شد تا بر خلاف انتظار عامه مردم ناترازی برق با کاهش 31 درصد به 13 هزار مگاوات کاهش پیدا کند.

در این شرایط کاهش میزان ناترازی سبب شد تا دست دولت به منظور برنامه‌ریزی برای اعمال سیاست‌های مدیریت مصرف برق باز تر از گذشته باشد، در تابستان سال جاری بر خلاف سال قبل مسئله مدیریت بازار یکی از ارکان برنامه مدیریت مصرف برق صنایع بزرگ به حساب می‌آید. این در حالی است که 92 درصد از صنایع بزرگ و کوچک کشور در فصل گرم اساسا با هیچ محدودیت انرژی مواجه نیستند و بدون وقفه از انرژی استفاده می‌کنند.
 

*مدیریت بازار رکن برنامه مدیریت مصرف صنایع بزرگ

با توجه به شرایط ترسیم شده، یکی از مهمترین کالاهایی که تجربه سال گذشته نگرانی قابل توجهی در زمینه به هم ریختگی بازار آن به وجود آورده بود، سیمان است.

بر این اساس بررسی سیاست‌های مدیریت مصرف برق اعمال شده بر این صنعت بسیار پرمصرف بیانگر آن است که اعمال محدودیت برق برای 72 کارخانه سیمان فعال در کشور با خط قرمز مدیربت عرضه و تامین انرژی تولید 5 میلیون تن سیمان و کلینکر انجام پذیرد.

در این رابطه عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن کارفرمایی صنعت سیمان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: « یکی از مهمترین محورهای مورد تاکید طرفین در این جلسه، مدیریت مصرف برق با اولویت تامین 5 میلیون تن کلینکر و سیمان در ماه بود.»

وی در بیان تعامل بخش خصوصی و دولت گفت:« با توجه به هماهنگی صورت گرفته، مدیریت بازار در دستور کار است و بازار این کالای استراتژیک با هیچ التهابی از سمت عرضه مواجه نخواهد شد.»
 

*کاهش 33 درصدی قیمت سیمان در معاملات 29 خرداد

به گزارش فارس، بررسی بازار سیمان در روز گذشته مورخ 29 خردادماه سال 1401 نیز موضوع مدیریت بازار با وجود اجرای برنامه مدیریت مصرف برق را تایید می‌کند.

به استناد آمار ارائه شده از سوی بورس کالا، حداقل قیمت سیمان مبادله شده مرتبط با کارخانه سیمان آباده با قیمت هر تن 345 هزار تومان بود اما در همان روز قیمت حداکثر سیمان در کارخانه مازنداران رقم خورد و قیمت این کالا برای هر تن معادل 1 میلیون و 537 هزار تومان قیمت داشته است.

علت این تفاوت قابل توجه قیمتی در بازار، مسئله عرضه و تقاضای منطقه‌ای و همچنین عدم صرفه اقتصادی صادرات منطقه‌ای این کالا است.

با توجه به دامنه ذکر شده، متوسط وزنی قیمت عرضه سیمان در روز گذشته برای هر تن 931 هزار تومان بوده است، این قیمت در حالی به ثبت رسید که قیمت معاملات ابطال شده هفته گذشته معادل 1 میلیون 400 هزار بود. به عبارت دیگر قیمت سیمان که به دلیل اخبار مخابره شده غلط در دو هفته گذشته رشد قابلی توجهی داشت، طی هفته جاری 33 درصد کاهش را تجربه کرده است.
 

*تعهد دولت برای تامین انرژی 5 میلیون تن سیمان انجام شد

به گزارش فارس با توجه به تعهد تامین انرژی تولید 5 میلیون تن سیمان و کلینکر از سوی وزارت نیرو و نظر به عرضه سیمان به صورت 4 بار در ماه، عمل به این تعهد یعنی در هر هفته باید 1 میلیون 250 هزار تن سیمان و کلینکر به بازار عرضه شود.

در این راستا هفته گذشته یک میلیون و 280 هزار تن سیمان به بازار عرضه شد. این آمار بیانگر آن است که دولت به تعهد خود عمل کرده و هیچ‌گونه نابه سامانی بازار در طرف عرضه این کالای استراتژیک وجود ندارد.

دیدگاه شما

خبرنامه