احتمال سقوط ارزش بیت‌ کوین به کانال ۱۳ هزار دلار

تاریخ ارسال : 02 جولای 2022 ساعت : 12:57 ب.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

بر اساس تحلیل‌های تازه، قیمت بیت‌کوین پیش از بهبودی چشمگیر، سقوط بزرگ دیگری خواهد داشت.

اکنون [ارزش] این ارز دیجیتال از بالاترین رکوردش در ماه نوامبر گذشته بیش از ۷۰ درصد سقوط کرده و در روز چهارشنبه حدود ۲۰ هزار دلار خریدوفروش شده است.

تحلیلگران بازار رمزارز در شرکت پژوهشی مالی فاندسترات (Fundstrat) پیش‌بینی کردند که یک «فرسایش» نهایی، قیمت بیت‌کوین را پیش از آنکه شرایط برای بهبود مساعد شود تا ۱۳ هزار دلار پایین می‌‌آورد.

این کاهش بها مجموع ضررهای بیت‌کوین نسبت به بالاترین قیمت آن در سال ۲۰۲۱ را به بیش از ۸۰ درصد می‌رساند که مشابه روند نزولی بعد از اوج‌های قبلی در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ است. افت دیگر نیز برابر با کاهش پنج مرحله‌ای است که در آن چرخه‌ها دیده می‌شود.

مارک نیوتن، راهبردشناس فنی فاندسترات، روز سه‌شنبه در یادداشتی پژوهشی نوشت: «بیشتر تحلیل‌های کوتاه‌مدت به احتمال بیش از حد متوسط برای نزول فرسایشی نهایی قبل از این کاهش اشاره می‌کند.»

«هشدار اولیه باید روی بسته شدن قیمت روزانه کمتر از ۲۰ هزار و ۴۹۱ دلار رخ بدهد، این در حالی‌ است که زیر ۱۹ هزار و ۷۴۴ دلار امکان عقب‌نشینی را فراهم می‌کند تا محدوده ۱۷ هزار و ۵۹۲ دلار را بیازماید. از لحاظ فنی، نوسان‌های چندانی زیر ۱۷ هزار و ۵۹۲ دلار قبل از اینکه به ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار دلار برسد وجود ندارد و پیش‌بینی می‌کنم جایگاه بسیار خوبی باشد تا خریداران میان‌مدت به خریدهای بلندمدت خود اضافه کنند.»

روند نزولی ارزش بیت‌کوین در هفت ماه گذشته با سقوط ماه گذشته توکن‌های ترا لونا و یواس‌تی شدت گرفت که تقریبا یک‌شبه بیش از ۴۰ میلیارد دلار از دارایی‌های سرمایه‌گذاران را از بین برد.

بعضی از مفسران بازار هشدار داده‌اند شاید این آخرین خسارت این رکود نباشد، چون چندین پروژه مالی غیرمتمرکز دیگر نیز در ماه‌های اخیر زیان‌های شدیدی را متحمل شده‌اند.

اینکه بیت‌کوین از این‌جا به چه سمتی می‌رود به این بستگی دارد که فضای رمزارز در یکی از بدترین بازارهای نزولی تاریخ خود، و نیز تاب‌آوری‌اش در برابر عوامل کلان اقتصادی و تحول‌های ژئوپلیتیک غیرمرتبط با صنعت رمزارز چقدر دوام بیاورد.

دکتر مارتین هیسبوک، رئیس بخش زنجیره بلوکی (بلاک‌چین) و پژوهش‌ در صرافی آنلاین رمزارز آپهولد (Uphold) به ایندیپندنت گفت: «همان‌طور که هر سرمایه‌گذار باتجربه‌ای می‌داند، نام‌گذاری بالا و پایین در معاملات کار ابلهانه‌ای است.»

«بدیهی است که بیت‌کوین تمام سودش را نسبت به آخرین دور [افزایش] از دست داده و در مرحله حساسی قرار گرفته است… جنگ اوکراین، عرضه بیش از تقاضا در زنجیره تامین و شبح تورم تا به امروز نگرانی‌های گسترده‌ای ایجاد کرده است. بیت‌کوین تاکنون نتوانسته است دقیقا ثابت کند همان فضای امن ضدتورمی است که بزرگ‌ترین طرفدارانش اعتقاد داشتند این‌طور باشد.»    

دیدگاه شما

خبرنامه