۳ هزار لیتر آب را با قیمت ۱۰۰هزار تومان صادر می‌کنیم!

تاریخ ارسال : 26 ژوئن 2022 ساعت : 10:31 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: برای تولید یک هندوانه ۱۰ کیلویی ۳ هزار لیتر آب نیاز است اگر این هندوانه را به قیمت هر کیلو ۱۰ هزار تومان هم صادر کنیم یعنی در واقع ۳ هزار لیتر آب را با قیمت ۱۰۰هزار تومان صادر می‌کنیم و این به صلاح کشور نیست

 ۳ هزار لیتر آب را با قیمت ۱۰۰هزار تومان صادر می‌کنیم!

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایلنا، جلال محمودزاده درباره تشکیل وزارتخانه مستقل آب اظهار داشت: تشکیل یک وزارتخانه جدید در تناقض با قانون است، زیرا بر اساس قوانین موجود و اسناد بالادستی باید بدنه دولت را کوچک کنیم. موضوع دیگر اینکه بیش از ۸۰ تا ۸۵ درصد آب شیرین کشور را در بخش کشاورزی مصرف می‌کنیم یعنی اگر توزیع آب کشاورزی را به وزارت کشاورزی محول کنیم و مدیریت آب شرب هم در اختیار وزارت نیرو باشد بهتر است تا اینکه یک وزارتخانه جدید تشکیل دهیم که بخش کشاورزی و شرب دچار مشکل شوند.

وی تاکید کرد: اگر مدیریت ۸۵ درصد آب بخش کشاورزی را از وزارت نیرو بگیریم و در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دهیم تا این وزارتخانه خود برنامه‌ریزی کرده، مدیریت کشت داشته باشد و آبیاری تحت فشار و مدرن انجام دهد بهتر از این است که وزارتخانه جدید تشکیل دهیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تصریح کرد: سهمیه محیط زیست مشخص است شهراری‌ها هم معمولا از آب چاه‌ها برداشت می‌کنند یعنی تالاب‌ها و کانال‌ها سهم خود را می‌گیرند، آنچه مهم است اینکه در بخش کشاورزی مشکل داریم، در حال حاضر به طور متوسط بیش از ۶۵ درصد آب کشاورزی هدر می‌رود و فقط ۳۵ درصد استفاده بهینه از آب را داریم و بقیه تبخیر شده و یا از کانال‌ها و استخرهای خاکی هدر رفته و از دسترس خارج می‌شوند. اگر مدیریت این بخش را در اختیار وزارت کشاورزی قرار دهیم حتی بتوانیم ۳۵ درصد بهره‌وری را به ۶۰ درصد هم رسانده و ۲۵ درصد مصرف بهینه از آب را افزایش دهیم این میزان برای شرب، محیط زیست و آب‌های زیرزمینی مثمرثمر خواهد بود. 

وی خاطرنشان کرد: مشکل ما عدم بهره‌وری در بخش کشاورزی است و این باعث شده در شرایط اقلیم خشک و نیمه خشک کشور آب زیادی را به صورت آبیاری سنتی از دست بدهیم و از طرفی هم برنامه‌ریزی خوبی برای کشت محصولات نداریم، چون مدیریت بخش آب کشاورزی در اختیار وزارت جهاد نیست. مثلا برای تولید یک هندوانه ۱۰ کیلویی ۳ هزار لیتر آب نیاز است اگر این هندوانه را به قیمت هر کیلو ۱۰ هزار تومان هم صادر کنیم یعنی در واقع ۳ هزار لیتر آب را با قیمت ۱۰۰هزار تومان صادر می‌کنیم و این به صلاح کشور نیست.

وی افزود: در این شرایط تنها راه ما این است که مدیریت آب بخش کشاورزی را وزارت جهاد کشاورزی بدهیم و بخش شرب را وزارت نیرو مدیریت کند، سهم شهرداری و محیط زیست هم در قالب کشاورزی قابل تعریف است. به این ترتیب بخشی از مشکلات آبی کشور که ناشی از هدررفت است حل می‌شود.منبع: ایلنا

دیدگاه شما

خبرنامه