می‌توان انتظار داشت که قیمت‌ها در بازار خودرو بالا برود

تاریخ ارسال : 20 سپتامبر 2022 ساعت : 11:00 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email
می‌توان انتظار داشت که قیمت‌ها در بازار خودرو بالا برود

برخی از فعالان بازار خودرو معتقد بودند در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات ما شاهد بهبود و تغییر فضای اقتصاد کلان و همچنین بازار خودرو خواهیم بود این در حالی است که فعلا خبری از احیای برجام نیست. یکی دیگر از عوامل موثر بر بازار خودرو نرخ دلار بوده که با توجه به شرایط فعلی کارشناسان کاهش قیمت برای دلار را پیش‌بینی نمی‌کنند.

از سوی دیگر واردات خودرو نیز از جمله عوامل موثری معرفی می‌شود که می‌تواند بازار خودرو را با تغییراتی روبه‌رو کند البته مساله واردات نیز همچنان با اما و اگرهایی روبه‌رو است. اخیرا رضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگویی اشاره کرده است که شرایطی را برای واردات خودرو گذاشتیم اول آنکه خودرو باید نو باشد و دست دوم نباشد و باید خدمات پس از فروش و نمایندگی رسمی داشته باشد و همراه با وارداتش انتقال فناوری صورت گیرد. با این شرایط است که واردات خودرو می‌تواند صورت گیرد. حال با وجود نامشخص بودن وضعیت عوامل موثر بر بازار خودرو این پرسش مطرح می‌شود که بازار در ماه‌های آینده چه سمت‌وسویی را برای حرکت انتخاب می‌کند؟

امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو در پاسخ به این پرسش گفت: مساله واردات خودرو بیشتر گفتار درمانی است و این مساله منجربه رکود در بازار شده است. البته گاهی اوقات هم شاهد کاهش جزئی بوده‌ایم و نمی‌دانیم آیا واقعا واردات انجام خواهد شد یا خیر. این درحالی است که برجام هنوز به نتیجه نرسیده ست. بنابراین در این شرایط بازار خودرو همچنان با رکود و نوسان قیمتی همراه خواهد بود. وی ادامه داد: واقعیت این است که از ابتدا تا انتهای سال ما با یک تورم حداقل 40 درصدی روبه‌رو هستیم. معنی آن این است که ارزش ریال در همین محدوده کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر تمام بازارهای مالی شکست خورده‌ و قفل کرده‌اند پس هر اتفاقی که رخ دهد قطعا ما رکود داریم و حتی اگر برجام هم احیا شود ما موقتی رکود را خواهیم داشت. کاکایی تاکید کرد: با توجه به میزان تورم می‌توان انتظار داشت که قیمت‌ها در بازار خودرو تا حدود 40 درصد نسبت به ابتدای سال بالا برود.

خرید مردم کاهش یافته است

به گزارش گسترش نیوز، او با اشاره به توان خرید مصرف‌کنندگان نیز گفت: اکنون مصرف‌کنندگان توان خرید خودرو را ندارند و این صف‌های خرید برای خرید خودرو برای استفاده از رانت و سرمایه‌گذاری است. به بیانی دیگر همان‌طور که در بازار لبنیات و گوشت ما شاهد کاهش شدید مصرف هستیم قطعا در مورد خودرو هم چنین اتفاقی رخ داده است. به هر حال بازار قفل کرده و در این میان قیمت‌ها همچنان افزایشی خواهد بود این درحالی است که اگر برجام کلا منتفی شود و ما شتاب گرفتن قیمت دلار را داشته باشیم، بازار خودرو هیجانی شده و قیمت‌ها با شتاب آنچنانی بالا خواهد رفت.

دیدگاه شما

خبرنامه