واردات نفت ترکیه از روسیه ۲ برابر شده است

تاریخ ارسال : 23 آگوست 2022 ساعت : 10:05 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

ترکیه از تحریم روسیه خودداری کرده و از ابتدای سال 2022 واردات نفت از روسیه را در مقایسه با مدت مشابه سال پیش، دو برابر کرده است. این کشور با کاهش واردات نفت از دیگر کشورها اکنون نفت ارزان‌تری از روسیه دریافت می‌کند.

بر پایه آمار منتشرشده از سوی رفینیتو (Refinitiv) شرکت آمریکایی که در زمینه پردازش و تحلیل آمار اقتصادی فعالیت می‌کند، صادرات نفت روسیه به ترکیه در سال جاری بیش از دو برابر افزایش یافته است. طبق این آمار، واردات نفت روسیه به ترکیه در سال جاری میلادی به طور میانگین بیش از دویست هزار بشکه در روز بوده است.

این در حالی است که متوسط میزان واردات در مدت مشابه سال قبل تنها ۹۸ هزار بشکه در روز بود.

ترکیه تاکنون از تحریم روسیه به دلیل جنگ تهاجمی علیه اوکراین با این استدلال که به منابع انرژی روسیه وابسته است، خودداری کرده است.

رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، رؤسای جمهور ترکیه و روسیه اوایل ماه اوت با یکدیگر دیدار کردند و بر سر تقویت همکاری‌های اقتصادی با یکدیگر به توافق رسیدند.

بر پایه آمار منتشرشده از سوی رفینیتو، پالایشگاه‌های مهم ترکیه به‌ویژه خرید گریدهای نفتی اورال و نفت سبک سیبری را در سال جاری افزایش و در این بازه زمانی خرید نفت دریای شمال، عراق و غرب آفریقا را کاهش داده‌اند.

نفت روسیه در حال حاضر بسیار ارزان‌تر از نفت دریای شمال یا عراق عرضه می‌شود. روسیه پس از آمریکا و عربستان سعودی سومین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان به شمار می‌رود.

بهای یک بشکه (۱۵۹ لیتر) برنت دریای شمال در حال حاضر حدود ۹۶ دلار است.

آژانس بین‌المللی انرژی در ماه جاری پیش‌بینی خود را اصلاح کرد و انتظار دارد که فروش نفت روسیه در سال جاری افزایش یابد.

تخمین‌ پیشین این آژانس از کاهش شدیدتری در بخش عرضه نفت روسیه حکایت می‌کرد.

در حال حاضر افزایش استفاده از نفت در تولید برق و همچنین سوئیچ از گاز به نفت باعث افزایش تقاضا برای این کالا شده است.

در گزارش رفینیتو همچنین آمده است، هرچند صادرات نفت خام و دیگر تولیدات نفتی به اروپا، آمریکا، ژاپن و کره از روسیه از آغاز جنگ تا کنون کاهش یافته اما تغییر مسیر و افزایش صادرات به هند و چین و ترکیه و دیگر کشورها و همچنین بالارفتن تقاضای داخلی در روسیه، این ضرر را جبران کرده است.

بر پایه اطلاعات مؤسسه پژوهشی مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک (CREA)، ترکیه پس از چین، هلند و آلمان بزرگترین واردکننده گاز از روسیه به شمار می‌رود.

دیدگاه شما

خبرنامه