این پرنده به تنهایی معادل ۶ جنگنده F35 قدرت دارد

تاریخ ارسال : 17 دسامبر 2022 ساعت : 9:59 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email
این پرنده به تنهایی معادل 6 جنگنده F35 قدرت دارد

مارکوس هلیر و اندرو نیکولز از مرکز سیاست‌های استراتژیک استرالیا در مقاله‌ای پیشنهاد کرده‌اند که ارتش استرالیا باید به خرید بمب‌افکن پنهان‌کار بی ۲۱ بیاندیشد. پرنده‌ای که می‌گویند نخستین بمب‌ افکن نسل ششم جهان است.

بی‌ ۲۱ ریدر بمب‌افکن پنهان‌کاری است که توانایی حمل سلاح هسته‌ای و مهمات متعارف را دارد و با برد بالا و توانایی حمل حجم بالای سلاح در رده تجهیزات نظامی استراتژیک طبقه‌بندی می‌شود.

از این بمب‌افکن ۱۰ روز پیش رونمایی شد و هر چند هنوز اطلاعات چندانی از قابلیت‌ها و مشخصات آن به دست نیامده است، در مقاله هلیر و نیکولز به برد ۱۰ هزار کیلومتری و توان حمل ۱۰ تن مهمات این پرنده مرموز اشاره شده است. آن‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که هزینه خرید ۱۲ فروند بی‌ ۲۱ برای استرالیا چیزی حدود ۲۵ تا ۲۸ میلیارد دلار خواهد شد و هزینه سالانه نگهداری آن‌ها چیزی حدود نیم میلیارد دلار خواهد شد.

یک بی ۲۱ معادل شش اف ۳۵

استرالیا در حال حاضر جنگنده‌های نسل پنجم اف ۳۵ را به خدمت گرفته است اما به باور این کارشناسان نظامی برای برآورده کردن نیازهای امنیتی این کشور باید هواگردی با توانایی‌های بی‌ ۲۱ به خدمت گرفته شود که گفته می‌شود هر فروند آن معادل شش اف ۳۵ به توانایی رزمی ارتش این کشور خواهد افزود.

شعاع رزمی موثر اف‌ ۳۵ تنها حدود ۱۰۰۰ کیلومتر است و با کمک سوخت‌گیری هوایی می‌توان آن را تا حدود ۱۵۰۰ کیلومتر بیشتر کرد. این بدان معناست که این جنگنده می‌تواند با اهدافی تا حداکثر برد ۲۵۰۰ کیلومتر درگیر شود.

برای مثال چین در حال حاضر دارای قابلیت حمله دوربرد به تمام استرالیا است و بمب افکن‌های دوربرد و موشک‌هایی دارد که می‌توانند به تجهیزات نظامی استرالیا را هدف قرار دهند. بنابراین، B-۲۱ Raider می تواند برگ برنده استرالیا باشد، زیرا می تواند بدون نیاز به پشتیبانی تانکرها به اقیانوس هند و اقیانوس آرام برسد.

همچنین، یک بی‌ ۲۱ می تواند مهمات بیشتری را نسبت به اف ۳۵ حمل کند. در حالی که حجم دقیق تسلحیات این بمب افکن رادارگریز ناشناخته است، گزارش اندیشکده استرالیایی پیش‌بینی می‌کند که توان حجم مهمات آن حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد بمب افکن رادارگریز قدیمی‌تر بی ۲ باشد.

این گزارش بیان می‌کند که یک بی‌ ۲۱ می‌تواند حدود ۱۲ موشک تهاجمی ضد کشتی را در مقایسه با دو موشک اف ۳۵ حمل کند یا می‌تواند حدود ۵۰ تا ۶۰ سلاح حمله مستقیم مانند JDAMهای ۵۰۰ پوندی (Joint Attack Munitions) حمل کند که در مقایسه با هشت موشک اف ۳۵، یک فروند از این بمب‌افکن‌ها می‌تواند مهمات معادل حداقل شش اف‌ ۳۵ را با خود به میدان نبرد در فاصله بسیار دورتر از برد اف ۳۵ ببرد.

توانایی رزمی عظیم در ترکیب با برد بالا و فناوری رادارگریز این پرنده مرموز را قادر می‌کند که به تنهایی بار یک اسکادران جنگنده را به دوش بکشد.

دیدگاه شما

خبرنامه