چین در تجارت با آمریکا دست بالا را داشت؟

تاریخ ارسال : 05 دسامبر 2022 ساعت : 10:47 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email
چین در تجارت با آمریکا دست بالا را داشت؟

اگر روند چند ماه آخر سال 2022 میلادی همچنان حفظ شود، آنگاه آمریکا در این سال بیش از سال‌های گذشته از چین کالا وارد کرده است.

به گزارش بلومبرگ، آمریکا در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۲ میلادی معادل ۴۱۸ میلیارد دلار کالا از چین وارد کرده که این رقم ۲۳.۷ میلیارد دلار بیشتر از مدت مشابه در سال ۲۰۱۸ است که یک رکورد محسوب می‌شود.

ارزش صادرات آمریکا به چین در سال جاری میلادی هم نزدیک به رکورد بوده است. شرکت‌های آمریکایی در ۹ ماه اول سال جاری ۱۰۸.۸ میلیارد دلار کالا به چین صادر کرده‌اند که این رقم در مدت مشابه در سال گذشته میلادی ۱۰۵.۶ میلیارد دلار بوده است.

این افزایش واردات آمریکا با وجود تعرفه‌هایی است که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا وضع کرده است.

همه این داده‌ها در تضاد با آن چیزی است که حمایت‌گرایان سال‌ها در مورد آن بحث کرده‌اند. بر اساس آمار مشاغل در ماه نوامبر، آمریکا موفق شده است با وجود این حجم واردات از چین، ۳۷۹ هزار موقعیت شغلی در سال جاری میلادی ایجاد کند.

داده‌های گمرکی نشان می‌دهند که آمریکا بزرگترین شریک تجاری چین است و واردات از چین ۱۷ درصد از کل واردات آمریکا را تا ماه سپتامبر سال جاری به خود اختصاص داده است. البته کانادا و مکزیک با هم، سهم بیشتری از کل تجارت آمریکا را به خود اختصاص داده‌اند.

البته همه‌گیری کرونا وضعیت داده‌ها و چگونگی تحلیل بلندمدت آنها را به هم ریخته است. خرده‌فروشان آمریکایی در طول همه‌گیری کرونا تمایل به خرید بیش از حد از چین داشتند که این موضوع به احتمال زیاد بر ارقام تجارت تأثیر گذاشته است. بنابراین ممکن است در سال‌های آینده، تغییر در رابطه‌ای که همه از آن صحبت می‌کنند به آرامی در داده‌ها منعکس شود.

دیدگاه شما

خبرنامه