بحران غذایی جهانی هنوز تمام نشده

تاریخ ارسال : 16 ژانویه 2023 ساعت : 4:59 ب.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

علیرغم اینکه غلات بنادر اوکراین را ترک می کنند، قیمت کود به شدت در حال کاهش است و میلیاردها دلار کمک ارائه است، با این حال، جهان هنوز در چنگال بدترین بحران غذایی در تاریخ مدرن است، زیرا جنگ روسیه در اوکراین سیستم‌های کشاورزی جهانی را که از قبل با تأثیرات آب و هوای شدید و همه‌گیری دست‌وپنجه نرم می‌کردند، متزلزل می کند. شرایط بازار ممکن است در ماه‌های اخیر بهبود یافته باشد، اما کارشناسان انتظار آرامش قریب‌الوقوع را ندارند.


این به معنای درد بیشتر برای جوامع آسیب پذیر است که در حال حاضر با گرسنگی دست و پنجه نرم می کنند. همچنین خطر گرسنگی و قحطی را در کشورهایی مانند سومالی افزایش می‌دهد که با آنچه سازمان ملل متحد به عنوان یک وضعیت اضطراری غذایی فاجعه‌بار توصیف می‌کند، دست و پنجه نرم می‌کند.


کری فاولر، فرستاده ویژه ایالات متحده برای امنیت غذایی جهانی، می گوید: “همه دلایل اصلی بحران غذایی هنوز با ما هستند. درگیری، کووید، تغییرات آب و هوایی، قیمت بالای سوخت. من فکر می کنم باید برای سال 2023 که سال سختی است آماده شویم.”


فاولر گفت: “رده‌های ناامن غذایی سریع‌تر از توانایی ما برای ارائه کمک‌های بشردوستانه در حال رشد است. ما نمی توانیم با ارائه کمک های غذایی از این بحران خارج شویم.”


قبل از حمله روسیه به اوکراین، قیمت مواد غذایی به دلیل زنجیره تامین به هم ریخته و رویدادهای شدید آب و هوایی، مانند بدترین خشکسالی تقریباً یک قرن اخیر در مرکز و جنوب برزیل، در بالاترین سطح خود در یک دهه گذشته بود. قیمت های بی سابقه برای گاز طبیعی نیز برای کشاورزان به کابوس تبدیل شده بود.


جنگ در اوکراین نیز که به طور معمول سالانه حدود 45 میلیون تن غلات را به بازار جهانی عرضه می کند و بزرگترین صادرکننده روغن آفتابگردان در جهان است، تأثیر منفی مداوم بر قیمت‌های جهانی مواد غذایی داشته است و نوسانات بیشتری را به آن افزوده است.


نشانه هایی از بهبود وجود داشته است. اما نگرانی‌ها همچنان وجود دارد، به‌ویژه با توجه به اینکه به نظر می‌رسد قیمت مواد غذایی در سطوح بالایی تثبیت شده است.

کودها بسیار گران هستند و کشاورزان برای صرفه جویی در هزینه ها کمتر از آنها استفاده می کنند که می تواند عملکرد محصول را در برداشت های آینده کاهش دهد. عقب نشینی سریع محدودیت های کرونا در چین به این معنی است که تقاضای این کشور برای محصولات کشاورزی می تواند ناگهان افزایش یابد و قیمت ها دوباره افزایش یابد. علاوه بر این، مقامات اوکراینی و ایالات متحده گفته اند که روسیه در حال بازرسی آهسته از کشتی های بارگیری شده با غلات در بنادر دریای سیاه است که منجر به تاخیرهای پرهزینه می شود.


به گزارش فولاد ایران، آب و هوای غیرقابل پیش بینی و شدید نیز پس از هشت سال گرم ترین سال ثبت شده، خطراتی را ایجاد می کند.


منبع: CNN

دیدگاه شما

خبرنامه