رقیب جدید و سرسخت اندروید و اپل به بازار می آید

تاریخ ارسال : 18 ژانویه 2023 ساعت : 10:18 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email
رقیب جدید و سرسخت اندروید و اپل به بازار می آید

استارتاپ نرم افزاری آپوستروفی هفته جاری سیستم عامل تلفن هوشمندی را در داووس رونمایی خواهد کرد که حریم خصوصی را در اولویت اصلی قرار داده است.

به گزارش ایسنا، این شرکت سوئیسی که توسط افراد باسابقه صنعت موبایل تاسیس شده است، همزمان با اقدام رگولاتورهای جهان برای کنترل قدرت اپل و گوگل در حوزه سیستم عامل موبایل، سیستم عاملی را با وعده اولویت قرار دادن حریم خصوصی، ساخته است. پتر نِبی، موسس این استارتاپ در مجمع جهانی اقتصاد در داووس حضور پیدا می کند تا نام آپوستروفی را به گوش سرمایه گذاران احتمالی و مقامات دولتی که تمایل دارند فضای موبایل را رقابتی تر ببینند، برساند.

این استارتاپ وارد حوزه رقابتی می شود که پس از تلاشهای ناموفق برای چالش کشیدن اکوسیستم‌های اندروید گوگل و آیفون اپل از سوی نامهای بزرگی مانند مایکروسافت، سامسونگ الکترونیکس، پالم هیولت پاکارد و حتی سیستم عامل فایرفاکس بنیاد موزیلا، تقریبا خالی مانده است. تیم نِبی، مهندسان نرم افزار شرکت KaiOS که به دنبال عرضه دستگاه‌های ارزان قیمت برای بازارهای نوظهور بود را استخدام کرده است.

رئیس شرکت آپوستروفی در این راه، بر تجربیات گذشته تکیه کرده است. نِبی برند پانکت (Punkt) را در سال ۲۰۰۸ تاسیس کرد. این برند گوشیهایی با طراحی پیشرفته و ارزان قیمت برای افرادی عرضه می کند که علاقه ای به داشتن یک تلفن هوشمند پیچیده ندارند. آپوستروفی، استیو سیستولی با ۲۵ سال سابقه فعالیت در صنعت موبایل را به عنوان مدیرعامل انتخاب کرده است. این شرکت بیش از ۵۰ کارمند در سراسر جهان دارد و امسال، ۱۰ میلیون یورو (۱۱ میلیون دلار) تامین سرمایه داشته است.

این شرکت برخلاف اپل و گوگل، قصد دارد برای مجموعه ای از نرم افزار و خدمات، هزینه اشتراک از مشتریانش که سازندگان سخت افزار هستند، دریافت کند. پانکت یکی از مشتریان آپوستروفی است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، سیستم عامل آپوستروفی، AphyOS نام دارد و بر روی یک نسخه کد باز اندروید به نام GrapheneOS ساخته شده است. این سیستم عامل مانع از آن می شود که اپلیکیشنها، کاربران را برای رصد رفتارشان، دنبال کنند. سیستم عامل اَفی (Aphy) می تواند اپلیکیشنهای اندرویدی را اجرا کند اما خدمات موبایل گوگل یا فروشگاه پلی استور به صورت پیش فرض در آن وجود ندارند.

دیدگاه شما

خبرنامه