اتصال شبکه شتاب ایران و میر روسیه

تاریخ ارسال : 24 ژانویه 2023 ساعت : 11:36 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email
اتصال شبکه شتاب ایران و میر روسیه

رئیس مجلس دومای روسیه در نشستی با مقامات دولتی اعلام کرد که تجارت بین این کشور و ایران در سال گذشته میلادی 15 درصد شاهد افزایش بوده و به 4.6 میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش راشاتودی، ویاچسلاو ولودین، رئیس مجلس دومای روسیه روز دوشنبه در نشستی با مقامات دولتی اعلام کرد که تجارت بین این کشور و ایران در سال گذشته میلادی 15 درصد شاهد افزایش بوده و به 4.6 میلیارد دلار رسیده است.

به گفته رئیس پارلمان روسیه، دو کشور فعالانه در حال برداشتن گام‌هایی برای افزایش تجارت متقابل هستند که این اقدامات “در شرایط ناشی از فشار تحریم‌ها” علیه هردو کشور بسیار مهم هستند.

وی همچنین از تفاهم نامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EEU) به رهبری روسیه که هفته گذشته امضا شد، ابراز خوشحالی کرد و گفت: این توافقنامه به گسترش بیشتر تجارت روسیه و ایران کمک می کند.

ولودین در ادامه تأکید کرد که هر دو کشور اکنون باید بر افزایش همکاری های متقابل در بخش های مالی و بانکی، به ویژه با افزایش استفاده از ارزهای ملی در تسویه حساب ها، با استفاده از سیستم های پرداخت روسی “میر” و “شتاب” ایرانی تمرکز کنند.

وی گفت: استفاده فعالانه‌تر از ارزهای ملی برای تسویه حساب‌ها مهم است. قبلاً کارهای زیادی در این زمینه انجام شده است – سهم روبل و ریال در تسویه حساب‌های متقابل اکنون از 60 درصد فراتر رفته است.

این مقام روسی افزود: کار بر روی کاربرد مشترک سیستم های پرداخت ملی در حال تکمیل است.

ولودین اظهار داشت: این امر تأثیر تحریم ها را به حداقل می رساند، اما البته مسائل مربوط به همکاری های دوجانبه را نیز مورد توجه قرار می دهد.

بر اساس این گزارش، تجارت با ایران به خودی خود برای روسیه قابل توجه است، اما به دلیل موقعیت جغرافیایی ایران، این کشور به عنوان یک «پل لجستیکی» بین روسیه و خاورمیانه، آسیای جنوبی و جنوب شرقی نیز در نظر گرفته می‌شود.

همکاری بین دو کشور در سال گذشته و در بحبوحه تحریم های غرب علیه مسکو و تهران شتاب بیشتری گرفت.

در طول سال 2022، هر دو طرف به توافق‌هایی دست یافتند که همکاری‌های دوجانبه را گسترش می‌دهد. این توافقات شامل قراردادهای عرضه مبادله‌ای برای توربین‌ها، قطعات یدکی و تجهیزات هواپیما تا قراردادهای ساخت مشترک خطوط لوله گاز می‌شوند.

دیدگاه شما

خبرنامه