تحرکات غیرعادی در سهم‌ هایی با ارزش بازار پایین و p/e بالا!

تاریخ ارسال : 10 جولای 2023 ساعت : 11:14 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

بعد از عدم شفافیت و رسوایی مصوبه پنهانی که سبب پودر شدن سرمایه سرمایه‌گذاران شد؛ برآن شدیم تا با رصد رفتار شرکت‌های سبد گردانی به عنوان بازوی بازار سهام، ابعاد تحرکات و شفافیت بازار را رصد کنیم.

در صندوق ضمانت صادرات چه خبر است؟ / تحرکات غیرعادی در سهم‌هایی با ارزش بازار پایین و p/e بالا!

اقتصادآنلاین – رجا ابوطالبی؛ این مسئله که بورس ایران از عدم شفافیت، چه از طریق رانت اطلاعاتی و چه از طریق ایجاد روند در سهم‌هایی با ارزش بازار پایین، رنج می‌برد، بر کسی پوشیده نیست. اما در بررسی‌هایی که توسط اقتصادآنلاین انجام شده، به مورد عجیبی برخورد کردیم که قابل ملاحظه و مداقه است.

یک شرکت سبدگردانی که زیر نظر صندوق ضمانت صادرات نیز هست، سبد عجیبی را تشکیل داده است. سبدی متشکل از سهم‌هایی با ارزش بازار بسیار پایین و p/e بالا!

در صندوق ضمانت صادرات چه خبر است؟ / تحرکات غیرعادی در سهم‌هایی با ارزش بازار پایین و p/e بالا!

ارزش بازار این شرکت‌ها عموما کمتر از ۳ همت است و ارزش معاملات روزانه آنها زیر ۱۰ میلیارد تومان! که قاعدتا ایجاد روند در این گونه سهم‌ها عددی خیلی کمتر از ۱۰ میلیارد را نیاز دارد. حال سوال اینجاست که اصرار سبدگردان به سرمایه‌گذاری در سهام کوچک با نوسان بالا و ارزش بنیادی کمتر چیست؟ آیا در صنایع انتخابی برای ایجاد سبد، سهم‌های ارزنده‌تری وجود نداشته است؟

اما در ادامه بررسی‌ها به مورد عجیب‌تری برخورد کردیم؛ جایی که در شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا (کتوکا) این کد در کنار دو کد حقیقی دیگر اقدام به خرید و فروش سهم کردند که از قضا تحرکات آنها بر روی تابلو سهامداران عمده سهم نیز کشیده شده است. مادامی که این کد حقوقی وارد سهم شد، رشدی بالغ بر ۱۰۰ درصد را تجربه کرده‌است و حتی قیمتی پایین تر از قیمت ورود خود را هرگز به چشم ندید. سهمی که بالاتر از ارزش واقعی خود در حال معامله است، و با پیگیری‌های انجام شده از خود شرکت متوجه شدیم طرحی برای توسعه ندارد و چرایی این خرید سنگین توسط این ۳ کد قابل تامل و‌ بررسی توسط ناظران هست. با این حال، نکته جالب در برگزاری مجمع کتوکا این است که این شرکت سبدگردانی، حق رای خود را به یکی از آن اشخاص حقیقی داد که منتج به کسب یک جایگاه در هیئت مدیره شرکت برای تیم سه نفر آنها شد. اما پیامدهای این اقدام می‌تواند تصمیم سرمایه گذاران را تحت‌الشعاع قرار دهد. پیش‌تر در بازار سرمایه مواردی مشابه وجود داشته که از طریق کد به کد قصد فریب دادن معامله‌گران بازار سرمایه و گمراهی آن‌ها در تابلوخوانی با هدف پیاده‌سازی برنامه‌هایی خاص برای تغییر و یا ایجاد روند قیمتی در سهم وجود داشته است.

در بازاری که تحت تاثیر انواع ریسک‌های سیستماتیک و رانت اطلاعاتی است و کشوری که تحت تاثیر تورم و تحریم است، اقدامات این چنینی آنهم زیر نظر صندوق ضمانت صادرات که متعلق به دولت (مردم) است، باید به صورت کاملا جدی و در راستای شفافیت بازار و حفظ نقدینگی توسط ناظران بازار رصد شود و اگر تخلفی صورت گرفته باشد، با مسببان اصلی آن برخوردی قاطع انجام گیرد تا از تکرار مجدد آن جلوگیری شود.

در صندوق ضمانت صادرات چه خبر است؟ / تحرکات غیرعادی در سهم‌هایی با ارزش بازار پایین و p/e بالا!
در صندوق ضمانت صادرات چه خبر است؟ / تحرکات غیرعادی در سهم‌هایی با ارزش بازار پایین و p/e بالا!

دیدگاه شما

خبرنامه