درمان آسم با سم کشنده یک ماهی!

تاریخ ارسال : 11 جولای 2023 ساعت : 6:52 ب.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

یافته های جدید محققان نشان می دهد: سم کشنده یک نوع ماهی می تواند یک داروی بسیار موثر برای درمان آسم در انسان باشد.

درمان آسم با سم کشنده یک ماهی!

به گزارش اقتصادآنلاین، دانشمندان مؤسسه بوتانتان در سائوپائولو، برزیل می گویند مولکولی که در زهر نوعی ماهی به نام Thalassophryne nattereri یافت شده است، توانایی بسیاری را در کنترل التهاب ریه نشان داده و می تواند به عنوان پایه ای برای یک داروی موثرتر آسم عمل کند.

T. nattereri ماهی کوچکی است که در آب های ساحلی کم عمق آرام در شمال و شمال شرق برزیل زندگی می کند. این ماهی که در زبان محلی محلی به عنوان niquim شناخته می شود، به یک سیستم دفاعی سمی مجهز است که شامل دو خار پشتی و دو خار جانبی بوده که توسط غشایی متصل به غدد سمی در پایه باله های وی قرار دارد.

هنگامی که این خارها به بدن یک قربانی نفوذ می کند، سم از طریق غلاف پوششی که غده را در بر می گیرد، به داخل مجرای زخم آزاد می شود. این سم باعث درد شدید، تورم و مرگ سلولی می شود.

تحقیقات روی زهر T. nattereri در سال ۱۹۹۶ با هدف تجزیه و تحلیل ویژگی های آن برای توسعه درمانی موثر جهت حوادث ناشی از نیش زدن این ماهی‌ آغاز شد. با این حال، دانشمندان در طول تحقیقات خود به کشف شگفت انگیزی دست یافتند. آن ها یک مولکول پپتید کوچک در داخل زهر پیدا کردند که خواص ضدالتهابی بسیار قدرتمندی از خود نشان می‌داد.

این مولکول کاملاً جدید محسوب شده و قبلاً کشف نشده بود. آزمایش‌ های مربوط به موش‌های تحت درمان نشان داد که مولکول TnP به صورت سیستمی روی اندام های لنفاوی ثانویه و به صورت موضعی در ریه ها عمل می کند. این دارو از تولید سیتوکین های Th2 و Th17 جلوگیری و همچنین از هیپرپلازی سلول های تولید کننده مخاط پیشگیری می کند. علاوه بر این، مولکول فوق، ضخیم شدن و رسوب کلاژن زیر اپیتلیال را کاهش داد.

پژوهشگران این مطالعه بیان کردند: TnP این پتانسیل را دارد که یک روش مناسب برای درمان بازسازی راه هوایی مرتبط با بیماری های التهابی مانند آسم باشد.

مونیکا لوپس فریرا، زیست شناس در مرکز تحقیقات سموم، پاسخ ایمنی و سیگنالینگ سلولی و پژوهشگر ارشد این مطالعه می گوید:‌ من نمی توانم  هیجان خود را در مورد این کشف مخفی کنم. ما اکنون می خواهیم به تحقیق ادامه دهیم. هرچه بیشتر کشف کنیم، بیشتر در مورد بیماری هایی که TnP می تواند درمان کند، می دانیم.

شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی Cells منتشر شده است. منبع: بهداشت نیوز

دیدگاه شما

خبرنامه