نشستن زیاد چه بلایی سر بدن می‌آورد

تاریخ ارسال : 27 ژوئن 2023 ساعت : 3:34 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

پزشکان معتقدند هرچه در طول روز کمتر بنشینید یا دراز بکشید، شانس شما برای داشتن یک زندگی سالم بیشتر خواهد بود.

نشستن زیاد این بلا را سر بدن می‌آورد

به گزارش بهداشت نیوز مارک وایتلی، مشاور برجسته جراح ورید در انگلیس گفت: زندگی بی‌تحرک می‌تواند به سلامت رگ‌های پا آسیب برساند، زیرا نشستن طولانی‌مدت تحرک ماهیچه‌های پا را کاهش می‌دهد این امر باعث می‌شود در این ناحیه جریان خون کاهش یابد و در نتیجه به رگ‌های پا آسیب برسد.

وایتلی گفت: وقتی جریان خون در عروق پا کندتر می‌شود، محیط این عروق اسیدی‌تر می‌شود و می‌تواند به‌راحتی ایجاد لخته کند. افزایش اسیدیته در رگ‌ها همچنین می‌تواند باعث التهاب و درد در ساق پا شود.

او افزود: عفونت‌ها ممکن است باعث ایجاد لک‌های قرمز و خارش شوند در این ناحیه شود که به آن اگزمای وریدی می‌گویند، اگر پوست قهوه‌ای شود به معنای عارضه هموسیدرین است اما زمانی که بافت سفت می‌شود به معنای اسکلرودرمی لب است.

وایتلی ادامه داد: تنبلی گاهی منجر به بیماری می‌شود. لخته شدن خون در وریدهای پا، شامل احساسی شبیه گرفتگی یا گرما در ناحیه آسیب‌دیده است.

ترومبوز ورید عمقی پاها در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به عوارض جدی‌تری مانند آمبولی ریه می‌شود که در آن لخته خون در ورید حرکت می‌کند تا در ریه‌ها ساکن شود.

وایتلی توصیه کرد که از نشستن طولانی مدت حتی در حین کار خودداری کنید و با تمرین‌هایی مانند تمرین‌های کششی، جریان خون در پا را فعال کنید. منبع: ایسنا

دیدگاه شما

خبرنامه