همه چیز درباره تولید گوشی ایرانی

تاریخ ارسال : 25 ژوئن 2023 ساعت : 8:28 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

طبق جدیدترین اظهارات وزیر ارتباطات برنامه‌ای طراحی شده تا از ظرفیت‌هایی که در داخل کشور وجود دارد، برای تولید گوشی استفاده شود و در منطقه ویژه اقتصادی پیام به چند شرکت زمین ارائه شده و در حال راه اندازی خط تولید هستند.

جزییاتی جدید از تولید گوشی ایرانی

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، تولید گوشی داخلی پس از سال‌ها بار دیگر مطرح شده است؛ در واقع از نیمه‌های سال ۱۳۹۸ بود که این موضوع به یکی از مباحث حوزه فناوری اطلاعات راه پیدا کرد؛ آن هم تولید یک گوشی که ایرادهای مدل‌های قبلی را برطرف کرده باشد و بتواند با نسخه‌های خارجی رقابت کند. دولت سیزدهم توجه ویژه‌ای بر این موضوع دارد، به گونه ای که وزیر ارتباطات در همان ابتدای آغاز به کار خود اعلام کرد از موبایل ایرانی استفاده می‌کند که ظرفیت‌های مناسبی نیز دارد و گوشی‌های همراه داخلی توان رقابت با همتایان خارجی خود را دارند.

او بر این باور است ظرفیت‌های خوبی برای تولید موبایل در کشور وجود دارد اما باید بازار آن در کشور شکل گیرد و مردم به این موبایل‌ها اطمینان کنند، البته ممکن است نواقصی وجود داشته باشد اما باید به این نکته توجه کرد که موبایل ایرانی تولید داخل بوده و در ساخت آن از ظرفیت جوانان استفاده می‌شود، در نهایت موجب اشتغال‌زایی خواهد شد، در مردم و جامعه خودباوری ایجاد می‌کند و نسبت به گوشی‌های خارجی ارزان‌تر است.

موضوعی که برخی از فعالان بازار موبایل به آن اشاره می‌کنند و می‌گویند در مرحله اول امکان ندارد قطعه ساز تلفن همراه شویم و در واقع نیازی هم به آن نیست و بلکه باید تنها در بخش تحقیق و گسترش نسبت به کاربردی‌تر کردن نرم افزارها و اپلیکیشن‌ها اقدام کرد. برای مثال سه کشور هند، ویتنام و اندونزی و چندین کشور آمریکای جنوبی مثل برزیل با ایجاد خطوط مونتاژ تلفن همراه، اشتغال‌زایی فراوانی ایجاد کرده‌اند و در کنار تجربه این سال‌ها و با توجه به هزینه پایین نیروی انسانی، اکنون به یکی از بزرگترین قطب‌های تولید تلفن همراه با برندهای پرمصرف بدل شده‌اند.

بنابراین طبق اظهارات برخی از کارشناسان، کشور ما توانایی فنی تولید گوشی را دارد، اما رسیدن به هدف تولید گوشی، برمی‌گردد به قوانینی که گذاشته می‌شود. باید تمهیداتی مانند معافیت مالیاتی، بیمه‌ای و حقوق و عوارض گمرکی و تامین ارز نیما برای تولیدکننده در نظر گرفته ‌شود و با حمایت‌های این‌چنینی، تولید داخلی محقق شود.

نکته قابل توجه که مسئولان هم بر آن تأکید می‌کنند این است که تولید گوشی‌های همراه متنوع به برنامه‌ریزی منسجم، عزم عمومی و باور ملی نیاز دارد بنابراین تلاش می‌شود تا بخش قابل توجهی از نیاز کشور به گوشی همراه از طریق تولید بومی تأمین شود اما مردم هم باید همراهی کنند چون اگر محصولات با کیفیت تولید شود اما مردم همراهی نکنند اتفاق مثبتی در این زمینه نمی‌افتد.

همچنین گاهی ممکن است برخی گوشی‌ها یکی از توانایی‌های گوشی‌های خارجی را نداشته باشد، طبیعی است چون ابتدای کار تولید است باید مردم همراهی کنند، تا روزی که بتوان صادرکننده گوشی همراه بود. حال با گذشت چند سال و پیگیری دولت سیزدهم برای تولید گوشی ایرانی عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اعلام کرده است در تلاش هستند با کمک وزارت صمت زمینه تولید گوشی را در داخل کشور فراهم کنند.

طبق گفته وی یک برنامه‌ای طراحی شده تا از ظرفیت‌هایی که در داخل کشور وجود دارد برای تولید گوشی استفاده شود و اکنون در منطقه ویژه اقتصادی پیام به چند شرکت زمین ارائه شده و در حال راه‌اندازی خط تولید هستند.

علاوه بر موارد گفته شده برنامه ای در این زمینه تدوین شده و امسال قرار است چند بازیگر جدید به حوزه تولید گوشی های همراه داخل وارد شوند و تولید گوشی همراه داخلی امسال جلوه دیگری پیدا خواهد کرد. همچنین امسال بر اساس برنامه یک میلیون گوشی اقتصادی زیر ۱۰۰ دلار تولید می شود و در این زمینه همکاری هایی با وزارت صمت در حال انجام است؛ از سوی دیگر براساس مصوبه دولت وزارت صمت مکلف شده روی تجهیزاتی که غیر از گوشی همراه سیستم عامل دارند از سیستم عامل مورد تأیید وزارت ارتباطات استفاده شود. منبع: ایسنا

دیدگاه شما

خبرنامه