جوجه های گران دیروز؛ مشکل بازار گوشت مرغ امروز

تاریخ ارسال : 13 دسامبر 2022 ساعت : 2:55 ب.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email
جوجه های گران دیروز؛ مشکل بازار گوشت مرغ امروز

تولیدکنندگان مرغ گوشتی گران بودن جوجه یک روزه در ابتدای فصل جوجه ریزی را یکی از دلایل به صرفه نبودن نرخ‌های فعلی می‌دانند.

محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی با اشاره به قیمت فعلی مرغ در بازار، این رقم را برای تأمین هزینه‌های تولید ناکافی دانست و گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان و مرغ گرم ۴۷ تا ۶۰ هزار تومان است و این در حالی است که این مرغ‌ها، با جوجه یک روزه ۱۵ هزار تومانی تولید شده اند.
وی افزود: قیمت بالای جوجه یک روزه در ابتدای فصل جوجه ریزی باعث شده که نرخ فروش فعلی متناسب با هزینه‌ها نباشد.

رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی میزان فعلی عرضه مرغ به بازار را ۵ تا ۶ هزار تن خواند و گفت: ماهانه حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تن مرغ مازاد بر مصرف تولید می‌شود.
یوسفی ابراز امیدواری کرد که معاونت امور دام شرکت پشتیبانی با اتخاذ تمهیدات مناسب از ضرر و زیان مرغداران بکاهد.

همچنین در این باره محمد قربانی معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از اتخاذ راهکارهایی برای رفع این چالش خبر داد و گفت: عوارض صادرات را صفر کرده ایم تا صادرات راحت‌تر انجام شود و همچنین به دنبال حذف تعهد ارزی هستیم.

وی افزود: بر اساس طرح جمع آوری مرغ مازاد با همکاری اتحادیه تولیدکنندگان و پرداخت تسهیلات ۱۰ درصدی از سوی بانک کشاورزی، بخشی از مرغ مازاد در بازار جمع آوری خواهد شد.

قربانی تصریح کرد: در اجرای این طرح و در گام اول، ۳۰۰ میلیارد تومان به اتحادیه پرداخت می‌شود تا در استان‌هایی که تولید و مازاد مرغ بیشتری دارند از جمله استان‌های مازندران، گیلان، فارس و خراسان شمالی برای خرید اقدام کنند که این میزان تسهیلات برای خرید بیش از ۵ هزار تن مرغ مازاد کفایت می‌کند و در صورت نیاز در گام دوم نیز همین میزان تسهیلات تزریق می‌شود تا زمانی که قیمت در بازار در وضعیت تعادل قرار گیرد.

دیدگاه شما

خبرنامه