آیا آمار مرگ و میر کووید چین قابل اعتماد است؟

تاریخ ارسال : 25 دسامبر 2022 ساعت : 2:26 ب.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email

کارشناسان بهداشت خارجی هشدار دادند که معیارهای محدود چین برای شناسایی مرگ‌ومیرهای ناشی از کووید-19، آمار واقعی موج کنونی همه‌گیری را مشخص نمی کند.


یک متخصص برجسته پزشکی چین روز سه‌شنبه گفت: “تنها مرگ‌های ناشی از ذات‌الریه و نارسایی تنفسی پس از ابتلا به کووید به عنوان عامل کروناویروس طبقه‌بندی می‌شوند.”


وانگ گوئیچیانگ، رئیس بخش بیماری‌های عفونی در بیمارستان اول دانشگاه پکن، گفت: “مرگ و میر ناشی از عوارض در سایر نقاط بدن، از جمله شرایط زمینه‌ای که توسط ویروس بدتر شده است، از آمار رسمی مستثنی هستند.”


به گزارش فولاد ایران، روش های شمارش مرگ و میر ناشی از کووید در حدود سه سال پس از شروع همه گیری در کشورهای مختلف متفاوت بوده است. با این حال، کارشناسان بیماری در خارج از چین می گویند که این رویکرد خاص چندین نوع دیگر از عوارض بالقوه کشنده کووید، از لخته شدن خون گرفته تا حملات قلبی و همچنین سپسیس و نارسایی کلیه را نادیده می گیرند. برخی از این عوارض می توانند احتمال مرگ در خانه را افزایش دهند، به ویژه برای افرادی که آگاه نیستند که باید برای این علائم مراقبت کنند.


ماه گذشته، محققان کره‌ای گزارش دادند که 33 درصد از مرگ‌های مرتبط با Omicron بین ژوئیه 2021 تا مارس 2022 در یک بیمارستان بزرگ به دلایلی غیر از ذات‌الریه بوده است.


آیا می توان به داده های COVID چین اعتماد کرد؟
چین با داشتن یکی از کمترین آمار مرگ و میر ناشی از کووید در جهان، به دلایل سیاسی به طور معمول به کم اهمیت جلوه دادن عفونت ها و مرگ و میرها متهم شده است. مطالعه ژوئن 2020 درباره شیوع اولیه این کشور در ووهان که از اواخر سال 2019 شروع شد، تخمین زد که 36000 نفر در آن زمان جان خود را از دست داده اند یا 10 برابر آمار رسمی.


چن جیمینگ، محقق پزشکی در دانشگاه فوشان چین گفت، حتی اگر چین به تعریف گسترده‌تر مرگ‌ومیر ناشی از کووید-19 ادامه دهد، با توجه به سرعت گسترش عفونت‌ها در حال حاضر، داده‌های رسمی هنوز بعید به نظر می‌رسد که وضعیت موجود را منعکس کند. او گفت: “تعداد گزارش‌شده موارد و مرگ‌ومیر تنها بخش بسیار کوچکی از ارزش‌های واقعی است.”


ویکتوریا فن، کارشناس ارشد بهداشت جهانی در مرکز توسعه جهانی، گفت: “عدم اعتماد به آمار چین همچنین باعث ایجاد وحشت در میان مردم شده است.” او گفت: “به نفع دولت است که شفاف‌تر باشد، زیرا بسیاری از رفتارهایی که مردم از خود نشان می‌دهند به دلیل نداشتن اطلاعات است.”


منبع: رویترز
ترجمه: ف. اسکندرخو

دیدگاه شما

خبرنامه