ریزش ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس امروز شنبه

تاریخ ارسال : 28 ژانویه 2023 ساعت : 5:22 ب.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email
ریزش 11 هزار واحدی شاخص بورس امروز شنبه

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند نوسانی و رو به کاهش قرار گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات با افت 11875 واحد به رقم یک میلیون و 600 هزار و 80 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن امروز با کاهش 8 هزار و 290 واحد به رقم 504 هزار و 200 واحد رسید. ارزش روز بازار که متشکل از ارزش شرکت‌های حاضر در بورس است به بیش از 5 میلیون و 888 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 11.5 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 567 هزار فقره معامله و به ارزش 6 هزار و 292 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همه شاخص‌های بورس امروز قرمز شدند بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی نسبت به روز قبل 0.74 درصد افت کردند.این دو شاخص با معیار هموزن 1.6 درصد کاهش یافتند.

شاخص آزاد شناور 0.67 درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 0.75 درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 0.72 درصد کاهش یافت.

امروز نماد شرکت‌های بانک ملت، بانک پاسارگاد، توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، کشتیرانی، گل‌گهر، فولاد خوزستان و بانک تجارت به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را از خود به جای گذاشتند.

در فرابورس ایران هم امروز اوضاع تعریفی نداشته و شاخص کل در پایان معاملات با 152 واحد کاهش به رقم 20 هزار و 827 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 137 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس هم 404 هزار میلیارد تومان  شد.

معامله‌گران امروز بیش از 7.1 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 369 هزار فقره معامله و به ارزش 13 هزار و 9 میلیارد تومان داد و ستد کردند.با این حساب ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از 19.3 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان جنوب و مدیریت انرژی امیدتابان حور، به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای بیمه پاسارگاد، صنعتی مینو، نیروی برق دماوند و سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را از خود به جای گذاشتند.

بازار سرمایه از بازارهای شفاف به شمار می‌رود و اگر دولت از این بازار حمایت کند، شرکت‌ها و افرادی که وارد این بازار می‌شوند فعالیت شفاف اقتصادی خواهند داشت و دولت به راحتی می‌تواند مالیات واقعی از فعالان این بازار دریافت کند.

بازار سرمایه به عنوان یکی از سه رکن بازارهای اقتصاد باید حداقل سهم 30 تا 40 درصدی از تأمین مالی اقتصاد داشته باشد در حالی که عمده تأمین مالی اقتصاد کشور بانک‌پایه است و سهم بازار سرمایه از تأمین مالی در حد 10 تا 12 درصد است.

عرضه‌های اولیه در بورس و فرابورس کم کم آغاز شده است و یکی از روش‌های تأمین مالی شرکت‌ها عرضه اولیه است و همچنین از طریق صرف سهام و گذشتن از حق‌تقدم سهام است که می‌تواند به تأمین مالی شرکت‌ها کمک کند.

دیدگاه شما

خبرنامه