‌۱۰ هزار میلیارد تومان در جیب ایران خودرو

تاریخ ارسال : 15 فوریه 2023 ساعت : 1:02 ب.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email
‌10 هزار میلیارد تومان در جیب ایران خودرو

فارس: در سی‌‌دومین پیش فروش محصولات ایران خودرو در مجموع 100 هزار خودرو به متقاضیان عرضه می‌شود که با توجه به لزوم واریز مبالغی به عنوان پیش‌پرداخت، این طرح پیش‌فروش بیش از 10 هزار میلیارد تومان نقدینگی به ایران‌خودرو تزریق کرد.

در سی و دومین پیش فروش محصولات ایران خودرو به مناسبت دهه فجر که ثبت نام آن در 13 بهمن آغاز و 22 بهمن به اتمام رسید در مجموع 100 هزار خودرو به متقاضیان عادی، حمایت از جوانی جمعیت و خانواده و همچنین جایگزینی خودروهای فرسوده عرضه شد که موعد تحویل این خودروها از تیر تا اسفند‌ 1402 تعیین شده است.

براساس اعلام این شرکت خودروساز، قیمت خودرو مطابق قیمت زمان تحویل مندرج در قرارداد خواهد بود که فرد منتخب مبلغ پیش پرداخت علی الحساب خود را از طریق سایت فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو واریز می‌کند و الباقی وجه خودرو پس از تعیین قیمت نهایی در زمان ارسال دعوتنامه با لحاظ هزینه‌های قانونی تعیین و دریافت می‌شود. همچنین افراد برنده  از زمان اعلام قرعه کشی حداکثر ظرف 5 روز کاری مهلت دارند تا نسبت به تکمیل موجودی به میزان پیش پرداخت خود  اقدام کنند.

براین اساس برندگان قرعه‌کشی وانت آریسان دوگانه سوز باید مبلغ یکصد و 14 میلیون تومان را به عنوان مبلغ پیش پرداخت علی الحساب و برندگان قرعه‌کشی که متقاضی خرید پژو پارس بنزینی XU7P بوده‌اند باید مبلغ 90 میلیون تومان را به عنوان پیش پرداخت علی‌الحساب در حساب وکالتی پرداخت کنند. 

بر اساس این گزارش همچنین برندگان قرعه‌کشی که متقاضی رانا پلاس بوده‌اند باید مبلغ 90 میلیون تومان را به عنوان پیش پرداخت علی الحساب در حساب وکالتی و برندگان قرعه‌کشی متقاضی خرید سورن پلاس بنزینی نیز باید مبلغ یکصد و چهار میلیون و 600 هزار تومان را به عنوان پیش پرداخت علی‌الحساب در حساب وکالتی خود داشته باشند.‌  

با توجه به اینکه ظرفیت پیش فروش وانت آریسان دوگانه سوز در طرح اخیر پیش فروش برخی از محصولات ایران خودرو 30 هزار دستگاه خودرو بوده است و این متقاضیان‌ باید مبلغ یکصد و چهارده میلیون تومان را به عنوان پیش پرداخت به حساب خودروساز واریز کردند در مجموع متقاضیان خرید این نوع از خودرو باید مبلغ 3 هزار و 420 میلیارد تومان به عنوان پیش‌پرداخت علی‌الحساب به حساب این خودروساز واریز کنند. 

همچنین در طرح اخیر در مجموع 9 هزار خودرو پارس سفارش xu7p عرضه شد که برندگان در قرعه کشی باید مبلغ 90 میلیون تومان را به عنوان پیش پرداخت به حساب این خودروساز واریز کنند که براساس این تعداد از متقاضیان در مجموع باید مبلغ 810 میلیارد تومان را به حساب ایران خودرو واریز کنند. 

 براساس این گزارش با توجه به اینکه 30 هزار دستگاه رانا پلاس در طرح اخیر توسط ایران خودرو عرضه می‌شود، این 30 هزار برنده نیز در مجموع باید 2 هزار و 700 میلیارد تومان را به حساب این شرکت خودرو ساز واریز کنند. 

همچنین 31 هزار متقاضی و برنده سورن پلاس بنزینی نیز باید هر کدام مبلغ یک‌صد و چهار میلیون و 600 هزار تومان به عنوان علی‌الحساب پرداخت کنند که براین اساس متقاضیان این نوع خودرو نیز در مجموع مبلغ 3 هزار و 242 میلیارد و 600 میلیون تومان به حساب این خودرو ساز واریز می‌کنند.‌

براین اساس متقاضیان خرید 100 هزار دستگاه خودرو از ایران خودرو به عنوان پیش‌پرداخت باید در مجموع 10 هزار و 172 میلیارد و 600 میلیون تومان به حساب این خودروساز واریز کنند که این مبلغ به عنوان نقدینگی در اختیار این خودروساز قرار می‌گیرد. این در حالی است که موعد تحویل این خودرو‌های پیش فروش شده از تیر تا اسفند 1402 تعیین شده است. 

این گزارش می‌افزاید: کل ثبت‌نام کنندگان در این دوره یک میلیون و 814 هزار و 579 نفر بوده‌اند که 431 هزار و 929 نفر از این تعداد در طرح جوانی جمعیت و 442 هزار و 778 نفر در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده و 939 هزار و 872 نفر نیز در طرح عادی ثبت نام کردند. 

با توجه به اینکه شرط ثبت‌نام و شرکت در قرعه‌کشی برای خریداران عادی واریز و بلوکه شدن مبلغ حداقل 90 میلیون تومان بود، براین اساس کل پول‌های بلوکه شده برای خرید از ایران خودرو 86 هزار میلیارد تومان بود و این در حالی است که ارزش سهام ایران خودرو در بورس اوراق بهادر 88 هزار میلیارد تومان است.

درواقع کل پول‌های بلوکه شده برای قرعه‌کشی اخیر ایران خودرو تقریبا معادل ارزش سهام این شرکت در بورس بود و کل پول‌های دریافتی به عنوان پیش‌پرداخت علی‌الحساب از 100 هزار متقاضی خرید و برنده در قرعه‌کشی نیز 10 هزار و 172 میلیارد و 600 میلیون تومان خواهد بود. 

دیدگاه شما

خبرنامه