قیمت محصولات در طرح کالابرگ الکترونیک

تاریخ ارسال : 07 مارس 2023 ساعت : 10:10 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email
قیمت محصولات در طرح کالابرگ الکترونیک

پس از اتمام مرحله آزمایشی اجرای کالابرگ الکترونیک در 4 استان، وزارت رفاه از آغاز اجرای این قانون مجلس در کل کشور خبر داد. جزئیات خرید کالاهای اساسی در این طرح و ارتباط آن با یارانه نقدی که هر خانوار ماهانه دریافت می کرد، چیست؟

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز اجرای طرح کالابرگ الکترونیک در سراسر کشور خبر داد. بر این اساس اعتبار کلیه خانوارهای یارانه بگیر شارژ شده و آن ها می توانند یک ماه زودتر از دریافت یارانه نقدی، از این اعتبار برای خرید 10 قلم کالای اساسی مشمول استفاده کنند. به گزارش خراسان، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز اجرای طرح کالابرگ الکترونیک در سراسر کشور خبر داد. کالابرگ الکترونیک، قانون مصوب مجلس است که به موجب آن، 10 قلم کالای اساسی به نرخ شهریور 1400 به مردم عرضه خواهد شد.

چگونگی اطلاع از اعتبار کالابرگی خانوار

در این طرح، هم اینک اعتبار کلیه خانوارهای یارانه بگیر شارژ شده است که می توان با شماره گیری کد دستوری ستاره 788 ستاره 28 مربع (#28*788*) و نیز وارد کردن کد ملی سرپرست خانوار از آن مطلع شد. البته شماره گیری این کد نیز باید با شماره تلفن همراه به نام سرپرست خانوار انجام شود. همچنین از طریق درگاه اینترنتی مخصوص این طرح به نشانی shoma.sfara.ir و نیز برنامه کاربردی «شما» (فارا) می توان این کار را انجام داد.

چه کالاهایی را می توان کالابرگی خرید و از کجا؟

وجود مانده در حساب سرپرست خانوار به این معنی است که وی می تواند یک ماه زودتر از دریافت یارانه نقدی، از این اعتبار برای خرید کالاهای اساسی مشمول این طرح استفاده کند. 10 قلم کالا هم اینک مشمول این طرح هستند که هم اکنون خرید آن ها با کالابرگ الکترونیک از فروشگاه های زنجیره ای رفاه، افق کوروش، دیلی مارکت، جانبو و برخی فروشگاه های خرد که مجهز به بارکدخوان شده اند و اسامی آن ها در همان درگاه اینترنتی مورد اشاره در بالا (shoma.sfara.ir)  آمده، امکان پذیر شده است. کسب اطلاع خراسان از سامانه خرید کالابرگ نشان می دهد که در هنگام خرید، دسترسی به سیم کارت به نام سرپرست خانوار برای دریافت کد پیامکی و رمز با سرشماره V.Refah ضروری است.

جزئیات اعتبار تخصیصی به 10 قلم کالای اساسی

طبق اطلاعات به دست آمده از پایگاه اینترنتی طرح به نشانی فوق، مبلغ اعتبار هر خانوار، به میزان یارانه دریافتی خانوار است. با این اوصاف، این که جزئیات محاسبه تخصیص اعتبار یارانه به هر فرد چگونه خواهد بود، به شرح جدول زیر است. البته وزارت رفاه تاکید کرده که مردم بر اساس نیاز خانوار، می توانند میزان کمتر یا بیشتری از کالاهای اساسی را به انتخاب خود و تا سقف میزان اعتبار خرید کنند.   همان طور که ملاحظه می شود، ارزش ریالی سبد کالا برگ 530 هزار تومان است که سهم پرداختی مردم برای خرید این 10 قلم 235 هزار و 750 تومان و اعتبار تخصیصی به مردم حدود 294 هزار تومان است.

ارتباط کالابرگ الکترونیک و یارانه نقدی 

مدل خرید با کالابرگ الکترونیک به این صورت طراحی شده که خانوارها می توانند یک ماه زودتر از دریافت یارانه نقدی، از اعتبار آن برای خرید 10 قلم کالا استفاده کنند. تاکید شده است که این «اعتبار» به حساب بانکی سرپرست خانوار واریز نمی شود و تنها روی کد ملی وی شارژ خواهد شد. همچنین در صورت  استفاده از این مزیت و خرید کالا از محل اعتبار یارانه، به‌میزان اعتبار استفاده‌شده از یارانه ماه بعد خانوار کسر  و بقیه به‌صورت نقدی، در موعد مقرر واریز یارانه (بیستم هر ماه) به حساب سرپرست خانوار «واریز» خواهد شد.

اطلاعات تکمیلی خرید با کالابرگ الکترونیک

نکته مهم درباره خرید 10 قلم کالا این است که امکان خرید از میان کالاهای متفاوت با برندهای مختلف امکان پذیر است. بر این اساس، مابه‌التفاوت احتمالی میان قیمت کالاهای انتخابی با قیمت کالاهای مرجع (که نشان آن ها اعلام نمی شود)، توسط مردم پرداخت می‌شود.  همچنین نکته بسیار مهم دیگر این است که طبق اظهارات قبلی مسئولان این طرح، سهم پرداختی مردم برای کالاهای مشمول این طرح ثابت باقی می ماند، هر چند این کالاها با افزایش قیمت روبه رو شوند. خبرگزاری صدا و سیما در تاریخ 4 بهمن امسال، به نقل از «زمانی ثانی» مدیر توسعه کالابرگ الکترونیکی توضیح داده است: «این که می‌گوییم سهم پرداختی مردم ثابت است یعنی فرضا همین پنیر که الان در سبد قرار گرفته (و قیمت پیش فرض آن برای 400 گرم 37 هزار تومان است) تغییر قیمت پیدا کند و بشود ۴۰ هزار تومان، همچنان مردم همان (سهم اولیه یعنی) ۱۷ هزار تومان را پرداخت می‌کنند. تدابیری اندیشیده شده که در صورتی که این سبد افزایش قیمت داشته باشد سهم پرداختی مردم ثابت باشد.» به گزارش خراسان، جزئیات بیشتر درباره این طرح در بخش سوالات پایگاه الکترونیکی شبکه ملی اعتبار «شما» تشریح شده است.

قیمت محصولات در طرح کالابرگ الکترونیک

دیدگاه شما

خبرنامه