سقف پرداخت وام مشاغل خانگی اعلام شد

تاریخ ارسال : 13 مه 2023 ساعت : 11:36 ق.ظ 0 نظر
Print Friendly, PDF & Email
سقف پرداخت وام مشاغل خانگی اعلام شد

معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام مبلغ پرداخت وام مشاغل خانگی به افراد مستقل و پشتیبان، میزان تسهیلات پرداختی به کسب‌وکارهای خانگی در سال جاری را ۴۰۰۰ میلیارد تومان ذکر کرد.

محمود کریمی بیرانوند اظهار کرد: طبق قانون مشاغل خانگی مصوب سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی همه‌ساله بانک مرکزی و وزارت کار درباره میزان تسهیلات موردنیاز حوزه مشاغل خانگی به جمع‌بندی رسیده و میزان آن توسط بانک مرکزی به بانک‌های عاملی که باید از این تسهیلات تکلیفی پرداخت کنند، ابلاغ می‌شود. سال گذشته این مبلغ ۳۰۰۰میلیارد تومان بود که نزدیک به ۹۵درصد در کل کشور جذب شد. او که در یک گفت‌وگوی خبری سخن می‌گفت، افزود: امسال طی مذاکراتی که با بانک مرکزی داشتیم، در مرحله اول ۳۳ درصد رشد را برای مشاغل خانگی در نظر گرفتیم و ۴۰۰۰میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی‌شده به هشت بانک عامل ابلاغ شده که از محل منابع ۴درصدی خودشان و تسهیلات تکلیفی این مبلغ را به متقاضیان حوزه مشاغل خانگی پرداخت کنند.

کریمی بیرانوند افزود: طبق توافقی که با بانک مرکزی داشتیم اگر تا پایان مهرماه موفق شویم ۷۰درصد از تسهیلات تکلیفی را جذب کنیم و به مرحله پرداخت برسد، در مهر و آبان‌ماه امسال نیز منابع جدیدی در این حوزه در نظر گرفته خواهد شد. به گفته معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار در حال حاضر ابلاغ اولیه ۴۰۰۰میلیارد تومان است که بالاترین مبلغ پرداختی در طول سنوات گذشته بوده که نسبت به سال قبل ۳۳درصد رشد داشته است. او درباره توزیع استانی تسهیلات مذکور نیز گفت: با توجه به عملکرد سال گذشته استان‌ها و ظرفیت‌هایی که در حوزه مشاغل خانگی دارند، اعتبارات توزیع می‌شود. امسال نسبت به سال قبل در تمام استان‌ها افزایش پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی را خواهیم داشت ولی برخی استان‌ها که ظرفیت بالاتر و عملکرد بهتری در حوزه مشاغل خانگی داشته‌اند، درصد افزایش بیشتری خواهند داشت. معاون وزیر کار در پایان سقف تسهیلات مشاغل خانگی برای افراد مستقل را طبق مصوبه شورای پول و اعتبار ۱۵۰میلیون تومان و برای افراد پشتیبان ۴میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: تمرکز وزارت کار در سال ۱۴۰۲ بر توسعه کمی و کیفی پشتیبانان مشاغل خانگی خواهد بود تا شکل‌گیری شبکه‌های مشاغل خانگی از تولید تا عرضه را شاهد باشیم.

دیدگاه شما

خبرنامه